Aşırı sağcı AfD'den "eğer iktidar olursak..." açıklaması: Referandum yapacağız!

Aşırı sağcı AfD'den "eğer iktidar olursak..." açıklaması: Referandum yapacağız!

Irkçı ve göçmen karşıtı AfD Partisi Eş Genel Başkanı Alice Weidel, Birleşik Krallık'ın AB'den çıkmasını egemen bir karar olarak kesinlikle doğru bulduğunu ifade ederek, 2016'daki referandumun Almanya için bir rol model olduğunu belirtti...

Aşırı sağcı ve göçmen karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi Eş Genel Başkanı Alice Weidel, iktidara gelmeleri halinde AB'de bir reform yapmaya çalışacaklarını, olmazsa AB'den çıkış için referandum yapacaklarını söyledi.

Weidel, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, AfD'li bir hükümetin AB'nin "demokratik noksanlıklarını" gidermek için reform yapmaya çalışacağını belirtti.

İNGİLTERE'Yİ ÖRNEK ALDI

Reform girişiminin mümkün olmaması halinde ise Weidel, "Eğer böyle bir reform mümkün değilse AB üye ülkelerinin egemenliğini yeniden tesis edemiyorsak, o zaman tıpkı Birleşik Krallık'ta olduğu gibi vatandaşlar karar vermelidir. O zaman bir 'Dexit' referandumu yaparız" ifadesini kullandı.

AfD'li siyasetçi, Birleşik Krallık'ın AB'den çıkmasını egemen bir karar olarak kesinlikle doğru bulduğunu ifade ederek, 2016'daki referandumun Almanya için bir rol model olduğunu belirtti.

Weidel, AfD'nin Almanya'da uzun vadede hükümette yer almasını ise "kaçınılmaz" olarak nitelendirdi.

Kendileriyle hükümet kurma konusunda Hristiyan Demokrat Birlik Partisini (CDU) işaret eden Weidel , "CDU direnişinden ilk vazgeçen parti olacaktır. CDU bunu uzun vadede, özellikle de doğudaki eyaletlerde reddedemez" şeklinde konuştu.

EYLEMLER YAPILIYOR...

Öte yandan, Almanya'da aşırı sağcı ve göçmen karşıtı AfD'nin CDU'lu bazı isimlerle yaptığı gizli toplantı tartışılmaya devam ediyor. Gizli toplantıyla birlikte Nazi görüşündeki AfD'nin ülkeden tüm göçmenleri gönderme planı da ifşa olmuştu.

Almanya'da aşırı sağcılara karşı süren eylemler bugün de birçok noktada devam etti.

FOTOĞRAF: AA

HABERE YORUM KAT