Almanya'nın Ukrayna'ya verdiği tanklar neden çöktü

Almanya'nın Ukrayna'ya verdiği tanklar neden çöktü

Alman General Christian Freuding, Ukrayna'ya verdikleri Leopard-2 tanklarının yarısının yanlış tamirat nedeniyle kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Almanya sürekli olarak Ukrayna'ya desteğini her alanda açıklıyor. Bu destek çoğu zaman askeri paket yardımı içeriyor.

Almanya, Ukrayna'ya verdiği silahlarla, Rusya'yla ilişkisini de çok keskin olarak bitirmiş durumda.

Suddeutsche Zeitung'a konuşan Alman General Christian Freuding ise ilginç bir açıklama yaptı.

Freuding, Ukrayna'ya verdikleri Leopard-2 tanklarının yarısının yanlış tamirat nedeniyle kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

ALMANLAR RAHATSIZ

Alman vatandaşlarının yarıdan fazlası Ukrayna'ya yapılan askeri yardımın azaltılmasından yana. Almanların %54'ü Ukrayna'ya yapılan yardımlardan tasarrufa gidilmesini savunurken, %41'i ise askeri desteğin aynen devamını istiyor.

Öte yandan, Almanya geçen gün Ukrayna'ya askeri yardım göndermişti. Ve Almanya her defasında Ukrayna'ya askeri yardım içeren bir paket sözü vermeyi de sürdürüyor. Başbakan Olaf Scholz da Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceklerini söylemişti. Ancak Almanların bu durumdan pek de hoşnut olmadığı yapılan son anketle de görüldü.

Zira ülkede, Rusya-Ukrayna savaşından sonra 1 milyondan fazla Ukrayna vatandaşı yaşamaya başladı. Almanlar, çok sayıdaki Ukraynalı vatandaşın ülkelerine gelmesinden rahatsızlığını dile getiriyor. Devlet desteğini alan Ukraynalılar, dil eğitimlerinden işe, oturdukları evlerden sosyal yardım parasına kadar birçok imkandan yararlanabiliyor.

Ayrıca Almanya'nın Ukrayna'ya bu derece desteği, Almanları kızdırıyor. Söz konusu durum, ülke ekonomisini de etkiliyor. Savaşa ayrılan bütçeyle birlikte Rusya ile bozulan ilişkiler ve bir milyonun üzerinde ek yük düşünüldüğünde Almanlar, yükselen enflasyondan da, artan benzin fiyatlarından da hem savaşı hem de Ukraynalıları sorumlu tutuyor.

ARTI49

FOTOĞRAF: AA

HABERE YORUM KAT