Almanya'da kaçak göçmen operasyonu: 17 yaşındaki Türk, Suriyeli grupla yakalandı

Almanya'da kaçak göçmen operasyonu: 17 yaşındaki Türk, Suriyeli grupla yakalandı

Alman polisi, Suriyeli grubun içerisinde yakaladığı 17 yaşındaki Türk kaçak göçmeni, ülkede uzun süredir oturma izni olan ablasına teslim etti.

Almanya'da kaçak göçmenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ülkeye genellikle yasa dışı yollarla giren ve iltica başvurusunda bulunan en kalabalık gruplar arasında, sırasıyla; Suriyeliler, Türkler ve Afganlar yer alıyor.

İnsan kaçakçılığı ve kayıt dışı ikamete karşı ülke genelinde türlü tedbirler alan federal polis, her ay, ikamet izni bulunmayan çok sayıda kaçak göçmen hakkında işlem yapıyor. Göçmenlerin bir bölümü sınır dışı edilirken, bir bölümü göçmen kabul merkezlerine gönderiliyor.

Polis pazartesi gecesi de aldığı ihbar üzerine ufak çaplı bir operasyon yaptı. Mittenwald tren istasyonunda bulunan biri Türk, üçü Suriyeli kaçak göçmenler, polis tarafından gözaltına alındı.

POLİS KAÇAKÇININ PEŞİNDE

Grubun "insan kaçakçıları" tarafından bölgeye bırakıldıkları belirtilirken, kaçak göçmenler ilk ifadelerinde, kendilerini Bolzano'dan getiren şoförün, "aniden arabadan inmelerini emrettiği" bilgisini polisle paylaştı.

Suriyelilerden biri Sırbistan'a nakli için kaçakçılara, sadece kendi ülkesinde 4 bin 500 Euro ödediğini, geride kalan ailesinin, Almanya'ya dönüş yolculuğu için aynı miktarı kaçakçılara tekrar ödemek zorunda kaldığını da belirtti.

ABLASINA TESLİM EDİLDİ

Polis memurları dört göçmeni Garmisch-Partenkirchen'deki federal polis karakoluna götürdü.

İşlemlerin ardından 27, 29 ve 49 yaşlarındaki Suriyeliler, mülteci kabul merkezine götürüldü. 17 yaşındaki Türk genç ise uzun yıllardır Almanya'da yaşayan ve kayıtlı olan ablasının bakımına emanet edildi.

Polis, kaçakları İtalya'dan aldığı düşünülen ve henüz kimliği belirlenemeyen araç sürücüsünü arıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT