ARTI49'a konuşan "kaçak göçmen", tek tek ifşa etti: Türkler akın akın iltica ediyor

ARTI49 olarak, Almanya'ya geçen sene "kaçak" şekilde gelmiş genç bir insana mikrofon uzattık. Biz yalnızca gazetecilik yaptık ve hem bu kaçak yolu "ifşa" ettik, hem de bu tehlikeli yolculuğu göze alan insanların hislerine ortak olduk. İşte ikinci bölüm...

Almanya'da son dönemde e çok konuşulan konular arasında "düzensiz göçmenler" geliyor. Almanya, çıkardığı yasalarla ve arttırdığı sınır kontrolleriyle, bu duruma karşı önlemler almaya çalışıyor.

Ancak yine de "kaçak yolla" Almanya'ya gelişler her ay artmaya devam ediyor.

3 BÖLÜMLÜK "KAÇAK" YOLCULUK

ARTI49 olarak, Almanya'ya geçen sene "kaçak" şekilde gelmiş genç bir insanı bulduk ve ona mikrofon uzattık. Konuk ettiğimiz gencin zarar görmemesi adına ona bir kod adı verdik ve "Ahmet" dedik, ayrıca da yüzünü göstermedik.

Ahmet, bize ilginç hikayesini, tüm samimiyetiyle anlattı. 3 bölüm halinde yayınlayacağımız belgeselin ilk bölümünde "Ahmet"; Türkiye'yi neden terk ettiğini, insan kaçakçılarını nasıl bulduğunu, sahte evrakların hazırlanmasını, Türkiye'den çıkış serüvenini, yolda başına gelenleri, üzüldüğü, korktuğu ve umut dolu serüveni anlattı.

6500 EURO'LUK YOLCULUK!

İnsan kaçakçısının kendisini Sabiha Gökçen Havalimanı'nın içine kadar çok rahat getirdiğini anlatan "Ahmet", "Türkiye'de yakalanma ihtimalleri daha düşük. Hiç korkmuyorlar. Ya çok cesurlar ya da bilmiyorum artık..." dedi.

İspanya'ya indiğinde bir anda bir grubun içine düştüğünü aktaran "Ahmet", "Her uçaktan 2 kişi iniyormuş oraya, bunu öğrendim. 30 kişi olduk kısa zamanda" dedi. Uçaktan her inenin Türk olduğunu ve iltica etmek için orada olduğunu belirten "Ahmet", orada İspanya polisinin kendilerine kötü davrandığını ve zor kullandığını da ifade etti.

"Ahmet", "Polis bizi havaalanının en alt katına götürdü, karanlık bir odaydı. Telefonlarımızı topladılar, pasaportlarımızı ve elimizdeki sahte Dominik vizesini aldılar" derken, "Burada iltica etmek zorundasınız, yoksa sizi içeriye tıkarız, ülke içerisinde kaçak şekilde gezemezsiniz. İltica etmek zorunda kaldım" dedi.

GAZETECİLİK YAPTIK...

Hem Türkiye'nin hem de Avrupa Birliği'ndeki ülkelerin güvenlik açıklarını "Ahmet"in röportajı bize bir kez daha gösterdi...

Biz ARTI49 olarak, yasal yollarla Almanya'ya gelinmesi gerektiği görüşündeyiz. Ancak "Ahmet" gibi olan insanların sayısının hiç de az olmadığının da farkındayız. Bir gazetecilik faaliyeti yaptık ve hem bu kaçak yolu "ifşa" ederek, sizlere aktarmış olduk hem de bu tehlikeli yolculuğu göze alan insanların duygularına ortak olduk.

İşte 3 bölüm halinde yayınlayacağımız o belgeselin ikinci bölümü...

ARTI49

HABERE YORUM KAT