Almanya'da ev almak artık daha kolay: Gayrimenkul faizlerinde keskin düşüş!

Almanya'da ev almak artık daha kolay: Gayrimenkul faizlerinde keskin düşüş!

Almanya'da konut kredisi faiz oranlarında gözlenen keskin düşüş, geleceğin konut sahiplerine, her yıl binlerce Euro tasarruf sağlayacak.

Almanya'da bina faiz oranlarında son haftalarda keskin düşüşler meydana geldi. Uzmanların tahminlerine göre, önümüzdeki dönem gayrimenkul alıcıları, kredi maliyetlerinde binlerce Euro kâr elde edebilecek.

Check24 tarafından yapılan analize göre, kredi notu yüksek olan mülk alıcıları için faiz oranları neredeyse yüzde 3'ün altına düştü. Yılın başında, on yıllık ipotek kredileri için mümkün olan en iyi faiz oranı yüzde 2,93 olurken, bu oran 1 Aralık 2023'e göre 0,36 puan daha düşük.

Analizlerini kamuoyuyla paylaşan Check24 Genel Müdürü Ingo Foitzik, açıklamasında "On yıllık Alman devlet tahvillerindeki düşük getiri ve enflasyondaki gevşeme ipotek oranlarının düşmesine neden oluyor. Bankalar bu gelişmeyi çoktan fiyatlamış durumda" dedi.

Şirketin yaptığı hesaplara göre, 400 bin Euro'luk bir inşaat kredisi ve yıllık yüzde 2,93'lük en iyi faiz oranıyla, on yıllık sabit borçlanma oranının sonunda, 104 bin 569 Euro faiz maliyeti ortaya çıkıyor. Bu durumda aylık taksit yalnızca bin 643 Euro oluyor. Aralık ayının başındaki yüzde 3,29'luk faiz oranıyla karşılaştırıldığında, alıcılar aylık 120 Euro daha düşük bir taksitle 12 bin 673 Euro faiz maliyetinden tasarruf ediyor.

"FAİZ İNDİRİMİ SÜRECEK"

Sermaye piyasasında, enflasyonun düşmesiyle birlikte merkez bankalarının 2024 yılında temel faiz oranlarını düşüreceğine dair yüksek beklentiler var. Avrupa Merkez Bankası (ECB) için belirleyici olan Euro bölgesindeki enflasyon oranı, Aralık ayında yeniden yükselerek yüzde 2,9'a ulaştı. Ancak enflasyon 2023 yılı boyunca zayıflama eğilimi göstermişti.

On yıllık Alman devlet tahvillerinin getirileri sonbahardaki en yüksek seviyelerinden bu yana keskin bir düşüş gösterdi ve bununla birlikte tahvillere dayanan bina faiz oranları da ciddi oranda düşüş yaşadı.

Bu durum, Almanya'da gayrimenkul satın alma planı olan ancak yüksek faiz oranları konusunda çekinceleri olan Alman vatandaşlarını rahatlatacak gibi görünüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT