2024'te ev sahiplerini bu yükümlülükler bekliyor

2024'te ev sahiplerini bu yükümlülükler bekliyor

Almanya'da yeni yasayla beraber, fosil yakıtlarla çalışan ısıtma sistemlerinin gelecek yıllarda ortadan kaldırılması planlanıyor. 2024'ten itibaren ise konut sahipleri bir dizi kuraldan sorumlu...

Almanya'da Bina Enerji Yasası'nda kabul edilen değişikliklerin ardından ev sahiplerine türlü yükümlülükler getirildi. Yasaya eklenen maddelerdeki kurallara uymayan ev sahiplerine cezai yaptırımda bulunulacak. Ocak 2024'ten itibaren geçerli olacak maddeler ile enerjide tasarruf ve çevre dostu bir ısınma modeli yaratmak amaçlanıyor.

Yasa yürürlüğe girdikten sonra ev sahiplerinin sorumlu olacağı kurallardan bazıları şöyle:

- Isı pompalarının belirli aralıklarla denetlenmesi, ısıtma sisteminin bütününde gerekli optimizasyon ve denetimlerin zamanında yapılması.

- 6'dan fazla daire bulunan apartmanlarda hidrolik dengeleme işlemi yapılması.

- Kazanlar en az 30 yıl kullanılmadan değiştirilemeyecek, kat tavanlarına yalıtım yapılacak, sıcak ve soğuk su boruları yüzey sıcaklıkları 40 santigrat derece olacak şekilde yalıtılacak, açıkta duran borulara izin verilmeyecek. Havalandırma sistemlerinde kullanılan malzemeler, yüzey sıcaklığını koruyacak kadar kaliteli ve iyi yalıtılmış olacak.

KÖMÜR KULLANIMI TARİH OLUYOR

- Çevreye zararlı ısıtma sistemleri kullanılmayacak. 2026-2028 yılları arasında petrol, gaz ve kömür gibi fosil yakıtlarla çalışan ısıtma sistemlerinin kurulması yasaklanacak. (Fosil yakıtla çalışan ısıtma sistemlerine sahip konutlar, 31 Aralık 2044 tarihine kadar kullanmaya devam edebilir.)

- Yeni kurulacak ısıtma sistemlerinin tamamı en az yüzde 65 yenilenebilir enerji kullanmak zorunda tutulacak.

ARTI49

HABERE YORUM KAT