Almanya'da daireleri fazla ısınan kiracılar, ev sahiplerinden para isteyebilir!

Almanya'da daireleri fazla ısınan kiracılar, ev sahiplerinden para isteyebilir!

Almanya'da yaz aylarında evleri fazla ısınan kiracıların, ev sahiplerinden kira indirimi talep etme hakkı bulunuyor.

Almanya'da ev sahiplerinin kiracılarını sıcağa ve buna bağlı sağlık risklerine karşı koruma yükümlülüğü bulunuyor. Ülke yasalarına göre ısı nedeniyle kira indirimleri belirli koşullar altında onaylanıyor.

Alman Medeni Kanunu'nun 536. maddesine göre, tuttukları ev fazla ısınan kiracıların kira indirimi alma hakkı bulunuyor. Kira indirimlerinin talep edilebileceği sıcaklık sınırı genellikle 26 santigrat derecenin üzerinde kabul ediliyor. Ancak kira indirimine izin verilip verilmeyeceği daireden daireye değişiyor. Örneğin geçtiğimiz yıllarda bir apartman dairesinde sürekli yüksek sıcaklıklar olması durumunda, Hamburg Bölge Mahkemesi maddi bir kusur olduğuna karar vermişti. Gerekçe olarak, 25 ila 26 derece olan konforlu sıcaklık sınırının, eski ısı yalıtımı nedeniyle açıkça aşılmış olması gösterilmişti.

Öte yandan çatı katındaki dairelerin kira indirimi talep etme şansı da daha az olarak kabul ediliyor. Normalden daha fazla ısınan çatı katı daireler genelde bu yasadan yararlanamıyor.

Bununla birlikte kiracılar evin ısınmasında kusurluysa kira indirimi alma hakkını kaybediyor. Ocağı saatlerce açık bırakma veya daireyi öğle sıcağında havalandırma kiracı kusurlarından bazıları olarak kabul ediliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT