Almanya’da ilginç anket: Ev sahipleri emeklileri istemiyor

Almanya’da ilginç anket: Ev sahipleri emeklileri istemiyor

Almanya’da yapılan yeni bir anket gösteriyor ki ev sahiplerinin çoğunluğu emeklilerin kiracı olmasından pek hoşlanmıyor.

Almanya’da pek çok kişi ev arayışına devam ediyor. Özellikle şehirlerdeki konut sıkıntısı nedeniyle kiralar artıyor ve birçok uzman 2024 yılı için de daha yüksek kiralar öngörüyor. Emlak portalı ImmoScout24 bir basın açıklamasında, kiralık dairelere olan talebin özellikle Ocak ayında yüksek olduğunu yazdı.

Ayrıca portal tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, Almanya'daki ev sahiplerinin evlerine kiracı olarak kimleri tercih ettiğini gösterdi.

ÇİFTLER VE BEKARLAR POPÜLER KİRACI

Emlak platformu kısa süre önce değerlendirme için yaklaşık 1.400 ev sahibiyle anket yaptı. Ankete göre, çocuksuz çiftler ev sahipleri arasında üçte ikilik bir oranla en popüler olanlar. Ev sahiplerinin yarısından fazlası da bekarları tercih ediyor. Daha sonra ise çocuklu aileler geliyor.

EMEKLİLER DAHA AZ RAĞBET GÖRDÜ

Ankete göre ev sahiplerinin sadece yaklaşık yüzde 22'si emeklilerin evlerinde oturmasını istiyor. Rapora göre, emeklilerin gürültüye karşı hassas oldukları ve ev sahibine çok fazla şikayet dile getirecekleri düşünülüyor.

UZMANLAR 2024 YILINDA KİRALARIN ARTMASINI BEKLİYOR

Uzmanlar, konut sıkıntısı ve yüksek göç nedeniyle Almanya'da kiraların 2024 yılında da belirgin bir şekilde artmaya devam etmesini bekliyor.

Konut emlak değerleme uzmanı Roman Heidrich, "Almanya'nın çoğu bölgesinde talep, önümüzdeki yıllarda daralan yeni daire arzını önemli ölçüde aşmaya devam edeceğinden, kiraların orta ve uzun vadede artacağını varsayıyoruz" dedi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT