Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Alman Bakan'ın protesto edilmesine tepki gösterdi: "Sınır aşıldı!"

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Alman Bakan'ın protesto edilmesine tepki gösterdi: "Sınır aşıldı!"

Almana Cumhurbaşkanı Steinmeier, Bakan Robert Habeck’in çiftçilerce protesto edilmesiyle ilgili konuştu: "Bir Bakan'ın saldırgan bir kalabalık tarafından tehdit edilmesi ve feribottan inemeyerek güvenli bir yere gitmek zorunda kalması beni şoke etti!"

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Cumhurbaşkanı konutu Bellevue Sarayı'nda düzenlenen yeni yıl resepsiyonunda yaptığı konuşmada, bu dönemde Ukrayna ve Orta Doğu'daki savaşlar, iklim değişikliği, eğitim alanındaki eksikliler gibi birçok sorunla karşı karşıya kalındığını belirterek, bunların "büyük zorluklar" olduğunu belirtti.

Steinmeier, Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck’in tatil dönüşünde çiftçilerce protesto edilmesine ilişkin sert sözler sarf etti.

"BENİ ŞOKE ETTİ!"

Steinmeier, "Bir bakanın özel bir gezi sırasında saldırgan bir kalabalık tarafından tahkir ve tehdit edilmesi ve feribottan inemeyerek güvenli bir yere gitmek zorunda kalması beni şoke etti. Elbette bir çoğunuzu da" ifadesini kullandı.

Steinmeier, gösteri ve protestoların demokrasinin bir parçası olduğunu kaydederek, "Ancak öfke demokraside iyi bir yol gösterici değildir" dedi.

"SINIR AŞILMIŞTIR"

Cumhurbaşkanı Steinmeier, ifade ve toplanma özgürlüğünün yüksek değerler olduğunu vurgulayarak, "Ancak nefret ve şiddet çağrısının yapıldığı, seçilmiş siyasetçilerin tahkir edildiği, aşağılandığı, saldırıya uğradığı, hatta kendilerinin ve yakınlarının ölümle tehdit edildiği yerde sınır aşılmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Birçok yerel siyasetçinin özellikle Kovid-19 salgını döneminde artan bu tür tehditlerle karşılaştıklarını kendisine anlattığını aktaran Steinmeier, "Söylenebilir olan ile söylenemez olan arasındaki sınırın ülkemizde de bir süredir nasıl kaydığını görmekten endişe duyuyorum" dedi.

Steinmeier, bunun demokrasi için bir tehdit olduğunu belirterek, demokratların kimlerle sokağa çıktığını iyi düşünmeleri gerektiğini kaydetti.

FOTOĞRAF: AA

HABERE YORUM KAT