KKTC bayrağını Erbakan mı çizdi

KKTC bayrağını Erbakan mı çizdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bayrağını Necmettin Erbakan’ın çizdiği iddia edildi. Gerçeği “teyit.org” ortaya çıkardı.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit'e ihbar olarak gönderilen bir görselde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bayrağını Necmettin Erbakan’ın çizdiği iddia edildi. Aynı paylaşımda Erbakan’ın bayrağı, İsrail bayrağına misilleme olarak tasarladığı iddiası da yer aldı.

Facebook’ta bir kullanıcı tarafından paylaşılan görsel bin 41 kez paylaşıldı. Twitter’da ise ‘Bilim Arşivi’ isimli sayfa tarafından paylaşılan iddia 392 kez retweetlendi ve bin 80 beğeni aldı.

erbakanin-kktc-bayagini-cizdigi-iddiasi.png

Görselin farklı şekillerde çeşitli Facebook ve Twitter hesaplarından çok kez paylaşıldığı da görülebiliyor. İddia aynı şekilde Güneş gazetesinin internet sitesinde de köşe yazısı olarak yayımlandı.

İddia, sosyal medyada paylaşılmaya başlandıktan bir süre sonra internet üzerinden yayımlanan mizah dergisi Misvak Dergi’nin Twitter hesabından paylaşılan bir karikatüre de konu oldu.

Fakat KKTC bayrağını Necmettin Erbakan’ın çizdiği ve bayrağın İsrail bayrağına karşı bir misilleme olarak tasarlandığı iddiası doğru değil. KKTC bayrağının çizimi Kıbrıslı Türk ressam Emin Çizenel’e ait.

BAYRAK KKTC KURUCU MECLİSİ’NİN ÇAĞRISI ÜZERİNE ÇİZİLDİ

KKTC’nin 15 Kasım 1983 yılında resmi olarak bağımsızlığını ilan etmesinden sonra, Meclis Başkanlığı yeni bayrak için resmi bir çağrıda bulundu. Çağrı metninin orijinali Bozkurt Gazetesi’nin 23 Kasım 1983 tarihinde yayınlanan sayısında görülebiliyor. Çağrıda tüm yurttaşlar, kurum ve kuruluşlardan yeni devletin bayrağı için önerilerin beklendiği belirtiliyor.

7 Mart 1984 tarihinde KKTC bayrağının resmi olarak kabul edilmesiyle ilgili Bozkurt Gazetesi’nin 8 Mart 1984 yılında basılan sayısında yer alan bir haberi görmek mümkün.

Habere göre dönemin Başbakan’ı Nejat Konuk’un yaptığı açıklamada bayrağın renk ve orantı olarak Türk Bayrağı ile aynı olduğunu, üstteki çizginin Türkiye’yi; alttaki çizginin ise Kuzey Kıbrıs’ı simgelediğini belirttiği görülebiliyor. Bayrağın İsrail bayrağına karşı “Türkiye olduğu müddetçe Fırat ve Nil arası size yar olmayacak” anlamını taşıdığı iddiası ile ilgili bir bilgiye ise kaynaklarda rastlanmıyor.

KKTC bayrağını Necmettin Erbakan’ın çizdiği iddiası da doğru değil. Bayrağın çizimi Kıbrıslı Türk ressam Emin Çizenel’e ait. Teyit'in Emin Çizenel’den e-posta yoluyla edindiği KKTC Başbakanlığı’na ait 9 Mart 1984 tarihli ‘Emin Çizenel’e ödül verilmesi’ konulu resmi belgede Çizenel’den; “bugüne kadar birçok bayrak modelleri çizen ve Kurucu Meclis tarafından onaylanıp KKTC bayrağı olan bayrağımızı da çizen ressam Emin Çizenel”şeklinde bahsedildiği görülebiliyor.

Teyit’in Emin Çizenel ile telefonda yaptığı görüşmede Çizenel, bayrağın sembolik anlamını şu şekilde ifade etti:

“Bayraktaki beyaz renk barışı, kırmızı renk ise Kıbrıs Türklerinin topraklarında verdikleri mücadeleyi temsil ediyor. Bayrağın kırmızı beyaz renklerde olması bir yandan da Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi bayrağına bir selamdır. Bayrağın alt ve üst kısımlarında bulunan çizgiler ise bu toplumun bu topraklarda sonsuza dek yaşayacağı mesajını taşıyor.”

HABERE YORUM KAT