Almanya'nın en mutlu şehri belli oldu... Sıralamada dikkat çeken sonuçlar

Almanya'nın en mutlu şehri belli oldu... Sıralamada dikkat çeken sonuçlar

Kassel ulusal mutluluk sıralamasında zafere ulaşarak Almanya'nın en mutlu şehri oldu. Sıfırdan ona kadar olan bir ölçekte Kassel 7.38 puan aldı. Kassel'i Erfurt, Aachen, Kiel, Krefeld ve Münster takip etti.

Kassel'deki insanlar kendilerini en mutlu şehir sakinleri olarak görüyor. Süddeutsche Klassenlotterie mutluluk atlasına göre, Hessen eyaletinin kuzeyindeki kent, yaşam memnuniyeti açısından Almanya'nın en büyük 40 kenti arasında ilk sırada yer alıyor. Sıfırdan ona kadar olan bir ölçekte Kassel 7.38 puan alıyor. Kassel'i Erfurt, Aachen, Kiel, Krefeld ve Münster takip ediyor.

Şehir sıralaması için Allensbach Kamuoyu Araştırma Enstitüsü, Süddeutsche Klassenlotterie (SKL) adına ilk kez nüfusu 200.000'den fazla olan 40 büyük şehrin sakinleriyle anket yaptı. Ocak 2021 ve Nisan 2024 tarihleri arasında yapılan ankete toplam 25.500 kişi katıldı.

YAŞAMLARINDAN MEMNUNLAR

Araştırmaya göre, kişisel mutluluk daha küçük, sakin şehirlerde en yüksek seviyede. Araştırmaya göre, bu şehirler daha tanıdık bir atmosfer, huzur, genellikle öğrenci ortamı, çok sayıda yeşil alan ve iyi hava kalitesini bir araya getiriyor. Gelir, altyapı ve ekonomik güç gibi yaşam kalitesine ilişkin nesnel göstergeler açısından bu şehirler ortalamanın sadece biraz üzerinde, bu da önde gelenlerin özellikle varlıklı olmadığı anlamına geliyor.

Yüzde 55,3 ile Kassel'deki insanların yarısından fazlası yaşamlarından son derece memnun olduklarını söylüyor. Bu oran 40 büyük şehir için sadece yüzde 41,8'dir. Araştırmaya göre, 14. sıradaki Stuttgart ya da 24. sıradaki Münih gibi büyük şehirler yüksek gelirleri ve düşük işsizlik oranlarıyla çok yüksek bir yaşam kalitesine sahip olsalar da, buradaki insanlar ancak orta düzeyde mutlu.

Araştırmaya göre bunun nedeni, birçok büyük şehrin sorunlu mahalleler, yüksek suç oranları, sosyal izolasyon, aşırı yüklenmiş altyapı ve zor konut piyasalarıyla mücadele etmek zorunda kalmasıdır. Bu nedenle buralarda ortalamanın üzerinde memnuniyetsiz insan var.

DÜSSELDORF'U FARKLI KILIYOR

Yüksek ortalama gelire sahip ilk şehirler sıralamada sadece Augsburg ile yedinci ve Düsseldorf ile sekizinci sırada yer almaktadır. Bu da Düsseldorf'u 500.000'den fazla nüfusa sahip en mutlu şehir yapıyor. Leipzig on birinci sırada en büyük doğu Alman şehri olarak öne çıkıyor.

Araştırmaya göre şehirler yaşam memnuniyeti konusunda öncelikle iyi aile ve eğitim politikalarıyla, ilkokul ve kreş sayısı gibi puan toplayabiliyor. Öte yandan daha yüksek bir gayrisafi yurtiçi hasıla, daha fazla kültür ve boş zaman etkinliği veya daha iyi bir ulaşım altyapısı daha az önemli.

Geçen yılki sıralamada Hamburg birinci olurken onu Frankfurt am Main ve Münih takip etmişti. Ancak bu Mutluluk Atlası için SKL, mevcut 40 şehir yerine 12 büyük şehirde anketler gerçekleştirdi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT