Almanya'da uçuş planı olanlara kötü haber: Yüzlerce iptal geliyor...

Almanya'da uçuş planı olanlara kötü haber: Yüzlerce iptal geliyor...

Almanya'nın en büyük sendikalarından "Verdi", Alman havayolu Lufthansa'nın yeni teklifinden memnun değil. Sendika bu nedenle çeşitli departmanlarda çalışanlara ve stajyerlere üç günlük bir uyarı grevine gitmeleri çağrısında bulunuyor.

Alman havayolu Lufthansa yer personelini ilgilendiren ücret anlaşmazlığında Verdi sendikası, Çarşamba gününden itibaren birkaç gün sürecek bir uyarı grevi ilan etti. Bu da çok sayıda yolcunun bir kez daha yüzlerce uçuş iptaline hazırlanmak zorunda kalacağı anlamına geliyor. Verdi, akşam yaptığı açıklamada Lufthansa Technik, Lufthansa Aviation Training ve Lufthansa Technical Training çalışanlarının ve stajyerlerinin Cuma gününe kadar ülke çapında üç günlük greve çağrıldığını duyurdu.

Lufthansa Technik Logistik ve Lufthansa Technik Logistik Services çalışanları bulundukları yere göre farklı zamanlarda iş bırakma eylemine katılacaklar.

YETERLİ DEĞİL

Verdi şu ana kadar anlaşmazlık nedeniyle bir günden fazla süren iki uyarı grevi yaptı ve bunların her biri birkaç yüz uçuşun iptal edilmesiyle sonuçlandı. Verdi geçtiğimiz günlerde, iki gün süren ücret görüşmelerinin ardından Lufthansa'dan gelen yeni bir teklifi yetersiz bularak reddetti. Lufthansa bu teklifi yer personelinin son uyarı grevi dalgasının ardından sunmuştu.

İnsan Kaynakları Başkanı Michael Niggemann geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Verdi'ye doğru bir kez daha büyük bir adım attık ve yeni, geliştirilmiş bir teklif sunduk" dedi. Ayrıntılı olarak, yüzde 4'lük iki planlı masa artışından ilki Aralık 2024'ten bu yılın Mart ayına çekilecek. Buna ek olarak, 3.000 Euro tutarındaki enflasyon telafisi ikramiyesi daha hızlı bir şekilde ödenecek.

Verdi şimdi Grubun teklifini esas itibariyle sadece iki alanda iyileştirdiğini açıkladı: Yeni teklifte hala yer alan sıfır ay azaltıldı ve sürdürülebilir maaş artışı yüzde 0.5 oranında iyileştirildi. Lufthansa aynı zamanda teklifinin süresini üç ay daha uzatarak toplam 28 aya çıkardı.

Sendika, Verdi tarafından yapılan yüzde 12.5'lik temel talebin, ancak ayda en az 500 Euro daha fazla, talebe kıyasla iki kattan fazla süreye sahip yeni teklifte hala elde edilemediğini eleştirdi. Halihazırda mutabık kalınan beşinci müzakere tarihi 13 ve 14 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.

ARTI49

HABERE YORUM KAT