Almanya'da pilotlar da isyanın parçası oldu: Ülke tarihinde bir ilk

Almanya'da pilotlar da isyanın parçası oldu: Ülke tarihinde bir ilk

Almanya'da hava yolu işçileri ve işveren arasındaki anlaşmazlık sürüyor. Sendika, işçilerin taleplerini kabul etmeyen işveren üzerindeki baskıyı artırmak amacıyla, pilotlara da greve destek çağrısı yaptı.

Almanya'da hava yolu şirketleri ve havalimanı çalışanları arasında süren anlaşmazlığa pilotlar da dahil oldu. Günlerdir havalimanlarında süren uyarı grevi ve grevler, yüzlerce hatta belki binin üzerinde uçuşun iptal edilmesine yol açtı.

Mağduriyet yaşayan yolcuların bir kısmı greve çıkan personeli suçlarken, önemli bir bölümü de eylemleri haklı bulduğunu dile getirerek, grevdeki işçilere desteğini açıklamıştı.

Verdi geçtiğimiz günlerde Lufthansa yer personelini çeşitli havalimanlarında greve çağırdı. Şimdi Lufthansa'nın yan kuruluşu Discover'da da grev var.

PİLOTLAR DESTEĞE ÇAĞRILDI

Vereinigung Cockpit sendikası, Lufthansa'nın yan kuruluşu Discover Havayolları'ndaki eylemlerle baskıyı artırmayı planlıyor. Sendika ilk kez, ana şirket Lufthansa'nın uzun mesafe pilotlarını Discover'daki meslektaşları için dayanışma grevine katılmaya çağırdı.

Cuma günü duyurulan destek eylemi, sadece birkaç uçağı bulunan Boeing 787 alt filosuyla sınırlı kalacak. Pazartesi sabahı (19 Şubat) saat 8:00 ila 12:00 arasında Frankfurt'tan beş kalkış grev eylemine tabi olacak.

Diğer uçak tipleriyle yapılan diğer kalkışlar etkilenmeyecek.

ARTI49

HABERE YORUM KAT