Almanya'da hafta sonu uçuş bileti olanlar yandı

Almanya'da hafta sonu uçuş bileti olanlar yandı

Discover Havayolları'ndaki ücret anlaşmazlığında barış yok. Pilotlar sendikası, maaşlar artmış olmasına rağmen üç günlük grev çağrısında bulundu. Henüz toplu iş sözleşmesi imzalanmadı.

Alman havayolu firması Lufthansa'nın yan kuruluşu olan Discover Airlines'ta bir sonraki pilot grevi yaklaşıyor. Vereinigung Cockpit (VC) sendikası üyelerine Cumartesi gününden başlamak üzere üç gün süreyle greve gitme çağrısında bulundu. Grevin Pazartesi günü saat 11.59'da sona ermesi planlanıyor. VC bugün yaptığı açıklamada amacın hala ücret ve toplu iş sözleşmeleri konusunda zamanında ve adil bir anlaşmaya varmak olduğunu duyurdu.

TALEPLERLE ÖRTÜŞÜYOR

Pilotlar, iki buçuk yıl önce kurulan şirkette ilk toplu iş sözleşmesini imzalamak amacıyla Aralık ayından bu yana beş saatlik bir uyarı grevi ve iki düzenli grev gerçekleştirmiş oldu. Lufthansa ilk etapta 24 uçak ve yaklaşık 420 pilotla, diğerlerinin yanı sıra tatil havayolu Condor ile rekabet etmek istiyor.

Şirket, çalışma konseyi ile anlaşmaya vardığı pilotlara daha yüksek maaşlar ödeyeceğini söylüyor. Her iki tarafın da teyit ettiği üzere, yeni maaşlar VC'nin talepleriyle tam olarak örtüşüyor. Sendika, maddi talepleri şimdilik büyük ölçüde karşılanmış gibi görünse de endüstriyel eylemi sürdürme niyetinde...

ARTI49

HABERE YORUM KAT
2 Yorum