Almanya'da havalimanlarında hayat duracak

Almanya'da havalimanlarında hayat duracak

Salı sabaha karşı 04.00'te başlayacak olan grev, Lufthansa'nın Frankfurt am Main, Münih, Hamburg, Berlin, Düsseldorf, Köln-Bonn ve Stuttgart'taki yolcu hizmetlerini etkileyecek.

Almanya'nın en büyük sendikalarından "Verdi", bir kez daha Lufthansa yer personelini Salı sabahından itibaren bir günlük uyarı grevine çağırdı.

Verdi'nin bugün yaptığı açıklamaya göre, grev Lufthansa'nın Frankfurt am Main, Münih, Hamburg, Berlin, Düsseldorf, Köln-Bonn ve Stuttgart'taki yolcu hizmetlerini sabah saat 04.00'ten itibaren etkileyecek. Grevin Çarşamba sabahı saat 07:10'da sona ermesi planlanıyor. Bunun arka planında, sahadaki yaklaşık 25.000 çalışan için devam eden ücret görüşmeleri yer alıyor.

TELAFİ ETMİYOR

Toplu pazarlık ortakları 12 Şubat'ta yapılan üçüncü tur görüşmelerde de bir anlaşmaya varamadı. Sendika, işverenlerin teklifinin son birkaç gün içinde işgücü içinde geniş çapta tartışıldığını açıkladı. Ancak çalışanların yüzde 96'sı bu teklifi reddetti. Diğer hususların yanı sıra, Gruptaki diğer meslek gruplarına kıyasla yer personeline yapılan önemli ölçüde düşük artışlar eleştirildi.

Verdi müzakerecisi Marvin Reschinsky, Lufthansa'nın mevcut teklifiyle ilgili olarak "Bir kez daha, yer personeli soğukta bırakıldıklarını hissediyor" dedi. Grup, pilotlarına yıllık 270.000 Euro'ya varan temel maaşlarla çift haneli yüksek maaş artışları verirken, yer personeli bazı durumlarda 13 Euro'luk başlangıç saat ücretleriyle son yıllardaki fiyat artışlarını bile telafi etmiyor.

Reschinsky çatışmanın daha da tırmanmasından üzüntü duyduğunu belirtti ve, "Bu tırmanışı istemiyoruz. Çalışanlar ve yolcular için hızlı bir sonuç istiyoruz" dedi. Verdi müzakerecisi, Lufthansa yönetimini son müzakere toplantısında "tek tekliflerinden daha fazlasını müzakere etmeye" hazır olmamakla suçladı.

SENDİKA NE TALEP EDİYOR

Sendika, Lufthansa'nın rekor karını ve iş yükündeki artışı gerekçe göstererek çalışanlar için yüzde 12.5'lik bir ücret artışı ve ayda en az 500 Euro talep ediyor. Sendika ayrıca on iki aylık bir süre için Grup çapında standartlaştırılmış 3.000 Avro tutarında bir enflasyon telafisi ikramiyesi talep ediyor. Müzakerelerin bir sonraki turunun Çarşamba günü yapılması planlanıyor.

Lufthansa Passenger Transport'un yanı sıra Lufthansa Technik ve Lufthansa Cargo bölümleri de anlaşmazlıktan etkileniyor. Verdi, uyarı grevi için farklı zamanların geçerli olacağını açıkladı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT