Almanlar Türkiye'yi işaret etti: Kaçış yolları uzun ve tehlikeli

Almanlar Türkiye'yi işaret etti: Kaçış yolları uzun ve tehlikeli

Almanya'da geçmiş yıllara göre keskin bir artış gösteren "genç erkek" sığınmacı sayısının, kaçış güzergahlarındaki sert sınır politikalarının yarattığı cinsiyet dengesizliğine bağlı olduğu düşünülüyor.

Almanya, Avrupa ülkeleri arasında en fazla göç ve iltica başvurusu alan ülke. Yapılan araştırmalara göre, ülkedeki sığınmacı oranının büyük bir bölümünü, sırasıyla; Suriye, Türkiye ve Afganistan'dan gelen sığınmacı gruplarından oluşuyor.

Federal Göçmen Bürosu, bu yıl ülkeye gelen sığınmacıların yarısından fazlasının ise "genç erkekler" olduğunu açıkladı. Büronun paylaştığı verilere göre, sığınmacıların yüzde 50,7'si, 16 ila 40 yaş arasındaki erkeklerden oluşuyor.

Son beş yılda keskin bir artış gösteren rakamlar, Federal Göç ve Mülteciler Dairesi'nin (BAMF) istatistiklerine de yansıdı. Ocak-Kasım 2023 arasında ilk kez başvuranların yaklaşık yarısı (yüzde 50,7) bu gruba aitti. Bu oran 2019 ve 2020'de dörtte birin biraz üzerindeydi (yüzde 26,2 ve 26,6).

"GÖÇ YOLLARI TEHLİKELİ"

Alman Entegrasyon ve Göç Araştırmaları Merkezi'nde çalışan göç uzmanı Marcus Engler'e göre, keskin artışın tek bir nedeni yok. Engler, "Temel olarak, uzun ve tehlikeli kaçış yolları cinsiyet dengesizliği için kilit bir açıklamadır" diyor.

Göç uzmanı, uzun ve tehlikeli bir kaçış rotası gerektiren ülkelerden daha fazla insan geldiğini ve bu durumun doğalında, sığınmacılar arasında hatrı sayılır bir çoğunluğun erkek olmasına neden olduğunu ifade ediyor.

"TÜRKİYE'NİN SERT SINIR POLİTİKALARI"

Araştırmacıya göre, Türkiye ve Yunanistan'daki sert sınır politikaları, kaçmayı daha tehlikeli ve pahalı hale getirmiş, bu da daha fazla erkeğin bu rotaları kullanmasına yol açmış olabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT