Alman devi Bosch, iflas sinyali verdi

Alman devi Bosch, iflas sinyali verdi

Almanya'da ekonomik buhran, ülkenin köklü şirketlerinden Bosch'u da vurdu. Yüzlerce işçi bir günde işsiz kaldı.

Almanya'da, gelenekselleşmiş olanlar dahil çok sayıda şirket iflas bayrağı çekerken, Alman basını her yeni güne bir önceki gün yayınlananlara benzer en az bir iflas haberiyle başlıyor. Ekonomik buhranın yarattığı zorluklara karşı havlu atan şirketlerin çoğu kapanırken, önemli bir bölümü de daralmaya giderek maliyetlerini azaltmaya çalışıyor.

Bu zorlu sürecin kaybedeni ise ağırlıklı olarak işçiler oluyor.

500 KİŞİ DAHA İŞSİZ KALDI

Ülkenin köklü şirketlerinden Bosch, geçtiğimiz yılın son ayında, 2025 yılının sonuna kadar, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren iki tesisinde, bin 500 işçiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. Gerekçe olarak ise sektördeki yapısal değişiklikler ve pazardaki talep verileri öne sürülmüş, "yeni teknolojik gelişmeleri yakalamak adına bazı maliyetlerin düşürülmesi gerektiği" dile getirilmişti.

Maliyet yükünden kurtulmanın yolunu işten çıkarmalarda bulan Alman devi, bugün 500 kişinin işine son verdi. Olay, Bosch'un üretim tesislerinde, bu hafta içinde gerçekleşen 3'üncü işten çıkarma hamlesi oldu.

İşten çıkarma sürecinin, Ansbach, Reutlingen, Salzgitter ve Scwieberdingen tesislerinde devam edeceği düşünülüyor. Şirketin ayrıca, geçtiğimiz yıl verdiği bin 500 rakamının da üzerine çıkacağı, şu ana kadar yapılan fesihlere ek olarak bin 200 işçiyi daha işten çıkaracağı belirtiliyor.

"İFLAS SİNYALİ"

Rakamlardan, şirkette işlerin istendiği gibi gitmediği sonucuna varılırken, durum bazı ekonomi uzmanlarınca "iflas sinyali" olarak değerlendiriliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
12 Yorum