Virüs değil sağcıların saldırı tehdidi: Almanya’da polis eşliğinde ibadet

Virüs değil sağcıların saldırı tehdidi: Almanya’da polis eşliğinde ibadet

Almanya’nın Hessen eyaletinde camilere yönelik saldırı uyarısı üzerine polisin önlem olarak camilerde daha bir görünür kılındığı bildirildi.

Federal Almanya'da camilere yönelik saldırı ihbarı nedeniyle Hessen eyaletindeki camilerde güvenlik önlemleri artırıldı. DW Türkçe’ye göre, Wiesbaden kenti polis sözcüsü yaptığı açıklamada, geçen cuma sabahı ülke genelinde yapılan, belli bir yeri işaret etmeyen ve somut olmayan bir ihbar alındığını söyledi.

“CAMİYE GİTME” TAVSİYESİ

Polis sözcüsü, güvenlik birimlerinin bu nedenle camilerde polis varlığını artırdığını, camileri bilgilendirdiğini, cami cemaatlerine de camiye gitmeme ve etkinliklere katılmama tavsiyesinde bulunduğunu kaydetti. Giessen ve Frankfurt polis birimleri de benzer tedbirler alındığını açıkladı. Wiesbaden Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) konu ile ilgili bilgi vermedi.

Öte yandan, doğudaki Schwerin kentinde bir polis sözcüsü, tehdit ihtimalinin kendilerine de yansıdığını, ancak eldeki bilgilere göre Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde halihazırda bir tehlike bulunmadığını belirtti. Diğer eyaletlerin yetkilileri ise bu tür bir ihbar almadıklarını kaydetti.

ASILSIZ İHBAR YAĞDI

Almanya'da son aylarda camilere yönelik bomba ihbarları endişe yaratmıştı. Şubat ayında Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Essen-Stelle, Hagen-Haspe, Unna, Bielefeld ve Aachen kentlerindeki camilere patlayıcı ihbarları yapılmış, ancak ihbarların tamamının asılsız olduğu ortaya çıkmıştı.

İhbarların ardından DİTİB ve Müslümanlar Merkez Konseyi'nden camilerin daha fazla korunması yönünde talep gelmişti.

HALKWEB – WİESBADEN

HABERE YORUM KAT