Alman sanayi üretimi can çekişiyor: Siparişlerde büyük gerileme

Alman sanayi üretimi can çekişiyor: Siparişlerde büyük gerileme

Avrupa'nın en güçlü ekonomisine sahip Almanya, sanayi sektöründe daralmanın en derin noktasına ulaştı. Endişeli bekleyiş sürüyor.

Federal Almanya Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan yeni bir açıklamada, Alman sanayi üretiminde geçen nisan ayında bir önceki aya oranla yüzde 25,8 daha az sipariş alındığı kaydedildi. 

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, söz konusu rakam bu alanda istatistiklerin tutulmaya başlandığı 1991 yılından bu yana en büyük düşüşe karşılık geliyor. 

Ekonomistler mart ayındaki yüzde 15’lik gerilemenin ardından nisan ayında yüzde 19,7 oranında bir azalma kaydedileceğini tahmin ediyordu. Yeni veriler, bu beklentinin aşırı iyimser olduğunu ortaya çıkardı. 

SİPARİŞ GİRİŞİNDE KIRILMA YAŞANDI

Bakanlıktan yapılan açıklamada, birçok firma ve işyerinin kapandığı nisan ayında endüstriyel sipariş girişinde de, beklendiği üzere, yeniden bir kırılma yaşandığı kaydedildi.

Ekonomi Bakanlığı'ından yapılan açıklamada satış yapılan birçok önemli ülkedeki koronavirüse karşı kısıtlamaların tüm ay boyunca devam ettiğine dikkat çekildi. Açıklamada, “kısıtlamaların giderek daha fazla gevşetildiği göz önünde bulundurulduğunda, sanayi alanındaki resesyonun en derin noktasının geçmiş olduğu” tahminine yer verildi.

Nisan ayında Almanya içinden siparişler bir önceki aya oranla yüzde 22,3'lük bir gerileme yaşadı. Aynı dönemde yurt dışından siparişlerde ise yüzde 28,1 gerileme kaydedildi. Avro Bölgesi’nden gelen siparişler yüzde 30,6 düşerken, diğer ülkelerden kaynaklanan siparişler yüzde 26,7 oranında bir düşüş kaydetti. 

+49 – BERLİN

FOTO:  Aaron Barnaby on Unsplash

HABERE YORUM KAT