Ahmet Ercan bekliyorum diyerek uyardı

Ahmet Ercan bekliyorum diyerek uyardı

Bolu'da 4.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrasında Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan korkutan açıklama geldi. Ercan, "5.9-6.4 arasında bir deprem bekliyorum" dedi.

Milli Gazete'nin haberine göre, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ilde büyük bir yıkıma neden olan depremlerin ardından Türkiye'de deprem üstüne deprem meydana geliyor. 

Dün saat 13.55'te Bolu'da 4.8 büyüklüğündeki deprem meydana geldi. Depremden sonra konuşan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan kritik değerlendirmelerde bulundu. 

Prof. Ercan, Bolu'nun bulunduğu kesimde yeni bir depremin gerçekleşmesinin olası olduğunu söyledi. 

Ercan "Düzce depreminin üretmediği bir artçı deprem açığı vardı. Burada 5.9-6.4 arasında bir deprem üretmesini bekliyorum" dedi. 

Bölgede 5.9 - 6.4'lük deprem beklediğini tekrarlayan Ercan, "Bolu Kuzey Anadolu Kırığı'nın etkin olduğu yerlerden bir tanesi. 

Son 1999 depreminde Kaynaşlı'ya kadar kırılmıştı. Kaynaşlı'dan sonra Almacık kırığı vardı, o kırığın kırılmasını bekliyorduk o bölümün. 

Şimdi deprem sırası eğer doğuya doğru kayarsa Bolu'nun bulunduğu kesim yeni bir deprem üretirse eğer bu bizim için sürpriz olmaz. 

Kaldı ki Düzce depreminin üretmediği ve bir deprem açığı vardı, artçı deprem açığı vardır. Bunun da 5.9 - 6.4 bir deprem üretmesini bekliyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

Bolu'daki depremin yıkıcı olması için 6.4 büyüklüğünde olması gerektiğini söyleyen Ercan, "Dün 4.8'lik deprem o bölgede bir gerginliğin birikmekte olduğunu gösteriyor bize. 

Kahramanmaraş depreminden sonra Türkiye bir diken üzerinde. 4.8'lik deprem yıkıcı olmaz, Bolu'da bir depremin yıkıcı olması için 6.4 büyüklüğünde olması gerekiyor. 

Bolu 6.4 büyüklüğünde bir depreme gebe midir? Evet, ama bunun her an olabilir demek için elimizde yeterli bir bilgi yoktur" dedi. 

 

HABERE YORUM KAT