Türkiye'ye giden yolcu gümrükte fena yakalandı

Türkiye'ye giden yolcu gümrükte fena yakalandı

Türkiye'ye yola çıkan aracın içine gizlenmiş yaklaşık 48 bin Euro ele geçirildi.

Gümrük yetkilileri vatandaşları nakit ve takı sınırı konusunda düzenli olarak uyarmasına rağmen bu uyarıları dinlemeyenler kontroller sırasında yakalanıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'den yola çıkan bir araçta gümrük memurları tarafından yapılan inceleme sonucunda yaklaşık 48 bin Euro para ele geçirildi.

İhal, Sırbistan'dan Türkiye'ye gitmekte olan yabancı plakalı otobüsün kontrol için sınır kapısının çıkış tarafına gelmesiyle ortaya çıktı.

12 Kasım 2023'te Gradina sınır kapısında gümrük memurları polisle iş birliği içinde otobüs koltuğunun içine gizlenmiş 550.000 Norveç kronu ve 750 Euro'nun üzerinde para tespit etti.

İhlal, Sırbistan'dan Türkiye'ye gitmekte olan yabancı plakalı otobüsün kontrol için sınır kapısının çıkış tarafına gelmesiyle ortaya çıktı.

Gümrük memurunun olağan sorusu üzerine yolcular ve iki şoför, beyan edecekleri bir şey olmadığını ve sadece kişisel bagaj taşıdıklarını söylediler.

Ancak gümrük görevlileri otobüsün detaylı incelemesi sırasında koltuklardan birinin koltuğunun altında süngerin içinde içi para dolu üç zarfın bulunduğu bir çanta buldu.

Koltuğun içinde toplam 330 bin Norveç kronunun saklandığı tespit edilirken, söz konusu koltukta oturan yolcunun pantolon cebinde de toplam 220 bin Norveç kronu ve 750 euronun bulunduğu iki zarf daha bulundu.

Toplam 550.000 kron ve 750 Euro yani 47.500 Euro, izin verilen 10.000 Euro eşdeğeri yolcuya iade edilirken, geri kalan miktar yetkili mahkemedeki yargılamanın sonuna el konuldu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT