Türkiye'deki doktor isyan etti... “Hastanemizde doktor kalmadı”

Türkiye'deki doktor isyan etti... “Hastanemizde doktor kalmadı”

Tarsus Devlet Hastanesi’nde Genel Cerrah olan Op. Şahin Fahrettin Gündoğdu, çalıştığı hastanede doktorun kalmadığını belirtti. Hem ekonomik hem de sosyal hayatları nedeniyle yurt dışına çıkan doktorların sayısında son dönemde artış yaşanmıştı.

Türkiye’deki sağlık personelleri son yıllarda başta Almanya olmak üzere yurtdışına göç ediyor.

Sağlık çalışanlarına şiddet, beş dakika muayene, uzun süren nöbetler ve asgariye yakın ücretler nedeniyle Türkiye’den yurt dışına giden doktorların sayısı gün geçtikçe artıyor. Geçen yıl 2 bine yakın beyaz önlüklünün Türkiye’den ayrıldığı ve bu yıl sonuna kadar ise sayının 3 bine ulaşacağını öngören uzmanlar, kaliteli hekim kıtlığının yaşanacağını söylüyor.

Hastanemizde doktor kalmadı
Karar gazetesinden Cansu Derebeyoğlu’nun haberine göre, Yaşanan bu sıkıntıların ardından Tarsus Devlet Hastanesi Genel Cerrahı Op. Şahin Fahrettin Gündoğdu, hekim göçünün geldiği vahamete dikkat çekti.

Çalıştığı hastanede doktorun kalmadığını belirten Gündoğdu, “Hastanemde 8 pediatrist arkadaş vardı 7’si 1 ay içinde ayrıldı. Yedi göz doktoru vardı bu ay bir kişi kalacak. Kulak Burun Boğaz’da da dört kişi vardı bir kişi kaldı. Beyin cerrahi dört kişi idi şuan sıfır. Ortopedist iki kişi ayrıldı dahası da var. #hekimlergöçü” ifadelerini kullandı.

Gündoğdu’nun paylaşımı şu şekilde:

 

 

Fotoğraf: Martha Dominguez de Gouveia - Unsplash

HABERE YORUM KAT