SGK'dan gurbetçilere iyi haber

SGK'dan gurbetçilere iyi haber

Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni bir genelge yayımlayarak, 2019/16 sayılı genelgenin geriye dönük uygulanması konusunda geri adım attı.

FRANKFURT - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yurt dışındaki Türklerin borçlanarak emekliliğinde geriye dönük hak kayıplarına neden olan 2019/16 sayılı genelgeyi düzeltti. 29 Kasım 2019 tarihinde yayımlanan 2019/21 sayılı yeni genelge ile geriye dönük uygulanan hak kayıpları giderildi. Yapılan düzeltme ile, 1 Ağustos 2019 (hariç) tarihine kadar başvuru yapanlar için, borçlanma tarihlerinin geriye dönük hesaplanmasına son verildi. 2000'li yıllarda Türkiye'de emeklilik hakları tırpanlandığı için, vatandaşlar 1980'li ve 1990'lı yılları borçlandıklarında daha fazla maaş alıyor; bu nedenle eski tarihleri borçlanmak istiyorlardı.

Öte yandan 1 Ağustos 2019 ve sonrasında başvuru yapanlar için herhangi bir iyileştirme söz konusu olmadı. Bu tarihten sonra borçlanma yapanlar, SSK değil Bağ-Kur üzerinden, daha yüksek prim ödeyip daha düşük emekli maaşı almaya devam edecekler.

Yeni düzenleme ile ilgili ayrıntılı bilgileri bu video röportajda bulabilirsiniz:

Yurt dışı emeklilikte en son değişiklikler

HABERE YORUM KAT