Savcı, Yücel'in 15 yıla kadar hapsini istedi

Savcı, Yücel'in 15 yıla kadar hapsini istedi

Gazeteci Deniz Yücel'in yargılandığı davada savcı, 4 yıl 3 aydan, 15 yıl 3 aya kadar hapis cezası talep etti.

Alman Die Welt gazetesi Türkiye Temsilci, Gazeteci Deniz Yücel'in "terör örgütü propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" suçlarından yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tahliye edildikten sonra Almanya'ya dönen Deniz Yücel katılmazken avukatı Veysel Ok hazır bulundu. Duruşmanın başlamasının ardından mahkeme heyeti celse arasında savcılığın esas hakkındaki mütalaasını dosyaya sunduğunu açıkladı.

"Yazılarıyla terör örgütü propagandası yaptı" iddiası

Savcılık tarafından sunulan mütalaada, sanık Yücel'in terör örgütü üst düzey yöneticilerinden Cemal Bayık'la yaptığı söyleşiyi, PKK/KCK silahlı terör örgütüne meşru ve siyasi bir yapıymış izlenimi vererek örgüt yöneticilerinin söylemlerini kaleme aldığı aktarıldı. Sanık Yücel'in terör örgütüne yönelik yapılan operasyonları kaleme aldığı yazı örneklerine verilen mütalaada, Yücel'in yazdığı bazı yazılarda da halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunu işlediği iddia edildi.

15 yıl 3 aya kadar hapis istemi

Mütalaada Savcı, sanık Yücel'in terör örgütü propagandası yapmak suçundan 2 yıl 3 aydan 11 yıl 3 aya kadar, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan ise 2 yıl dan 4 yıla kadar olmak üzere toplamda 4 yıldan 15 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

FETÖ'den beraat, Cumhurbaşkanına hakaretten suç duyurusu

Mütalaada, sanık Yücel'in FETÖ propagandası yapmak suçu yönünde maddi unsurların oluşmadığından bu kapsamda beraatine karar verilmesi istendi. Sanık Yücel'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasında Türk bayrağının bulunduğu bir resim üzerine "Darbeci" şeklinde başlık attığı anımsatılan mütalaada, Yücel hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçundan savcılığa suç duyurusunda bulunulması istendi.

Mütalaaya karşın savunmanın hazırlanması için süre veren mahkeme davayı erteledi.

HABERE YORUM KAT