RKI: Evde kalabilen evde kalsın

RKI: Evde kalabilen evde kalsın

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Wieler, "Koronavirüsle mücadelede olumlu bir eğilim gözleniyor, ancak kurallara uymaya ve disiplinli davranmaya devam edilmeli. Evde kalabilen evde kalsın" uyarısında bulundu.

BERLİN - Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede alınan tedbirlerin etkili olduğunu söyledi.

Alman hükümetine acil çıkış stratejisi uyarısı

Wieler, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, verilerin, ülkedeki Kovid-19 vaka sayısının bir süredir çok hızlı artmadığını gösterdiğini belirtti.

"Alınan tedbirler etkili oluyor"

Tedbirlere uyan herkese teşekkür eden Wieler, "Bu, alınan tedbirler etkili oluyor anlamına geliyor. Bunlar iyi haberler." ifadesini kullandı.

"Evde kalabilen evde kalsın"

Wieler, son haftalarda olduğu gibi kurallara uymaya devam edilmesi ve disiplinli davranılması çağrısında bulunarak "Evde kalabilen evde kalsın. Evden çıkan da diğer insanlara mesafesini korusun. Hijyen kurallarına da uyalım. Bunlar gelecekte de Kovid-19 salgınının yayılmasını engellemek için önemli olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Yarısından fazlası iyileşti

Almanya’da vaka sayısının dün bir önceki güne göre 2 bin 82 artarak 125 bin 98’e, ölüm sayısının da 170 artarak 2 bin 969’a yükseldiğini ifade eden Wieler, 68 bin 100 kişinin de iyileştiğini ve böylelikle Kovid-19’a yakalananların yarısından fazlasının iyileştiğine dikkati çekti.

Wieler, bu sayıların geçen haftaya göre biraz az olduğunu, bunun da Paskalya döneminde daha az test yapılmasından ve bazı vakaların kendilerine bildirilmemesinden kaynaklandığını kaydetti.

Bundan dolayı vaka sayısının gerçekten düşüp düşmediğinin değerlendirilemeyeceğini belirten Wieler, geçen hafta yeni vaka sayısının 4 bin ila 5 bin arasında olduğunu anımsattı.

Huzurevlerinde vaka sayısı artıyor

Son günlerde Almanya’da ölü sayısının arttığına işaret eden Wieler, bunun sebebi olarak hastanelerin yanında yaşlı bakımevlerinde ve huzurevlerinde vaka sayısının artmasını gösterdi.

Wieler, gelecekte test kapasitesini daha da artıracaklarını, bunun Kovid-19 bulaşanları erkenden tespit etmek için bir anahtar olduğunu ifade etti.

"Büyük yaştaki öğrencilerin okula başlaması daha mantıklı"

Wieler, "Epidemiyolojik açıdan öncelikle daha büyük yaştaki öğrencilerin okula başlaması daha mantıklı. Büyük yaştaki lise öğrencileri mesafe kurallarına daha fazla uyabilir" dedi.

Leopoldina Ulusal Bilim Akademisi: 10. sınıfa kadar olan okullar açılabilir

Alman ulusal bilim akademisi Leopoldina ise dün açıkladığı tavsiye raporunda öncelikle ilkokul ve 10'uncu sınıfa kadar olan sınıflardaki öğrencilerin öncelikle okula başlamalarını önermişti. Akademi 11’inci sınıf ve diğer üst sınıf öğrencilerin ise uzaktan eğitim görebileceğini kaydetmişti.

Okul açılış tarihleri yarın masaya yatırılacak

Almanya’da Başbakan Angela Merkel ve eyalet başbakanları okulların açılış tarihi de dahil koronavirüsle mücadele önlemlerini yarın masaya yatıracak. Almanya’da ilk ve orta dereceli okulların normal şartlarda 20 Nisan’da açılması öngörülüyor. 

Son verilere göre Almanya’da vaka sayısı 130 bin 72, ölü sayısı 3 bin 194 oldu.

HABERE YORUM KAT