Maç başladıktan sonra kural değişmez

Maç başladıktan sonra kural değişmez

CHP’nin Stuttgart’ta düzenlediği emeklilik panelinde konuşan Oktan Erdikmen, “Emeklilik yasası yürürlüğe girmeden paraları toplayıp, 15 gün sonra genelgeyle kuralı değiştirdiler. Devletin sözüne güvenenler yüz üstü bırakıldı” dedi.

STUTTGART - CHP Baden Württemberg Birliği Stuttgart Temsilciliği, Almanya’nın Stuttgart şehrinde yurt dışındaki vatandaşların emeklilik sorunu üzerine bir panel düzenledi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CHP BW Başkan Yardımcısı Şirin Üstün’ün açılışını yaptığı panele, Gazeteci Oktan Erdikmen ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Kamil Uslu konuşmacı olarak katıldı.

“İnsanlar yüz üstü bırakıldı”

AKP-MHP ittifakının, torba yasayla gurbetçilerin emeklililik hakkını fiilen elinden aldığını belirten Oktan Erdikmen, “Yasanın 1 Ağustos’ta yürürlüğe gireceğini söyledikten sonra, yüz binlerce insan sağdan soldan para denkleştirip başvurusunu yaptı. 15 gün sonra bir genelge çıkarıp, 2008’den itibaren emeklilik hesaplamasını değiştirdiler. Bu, devletin sözüne güvenen insanları yüz üstü bırakmaktır” dedi.

“Genelgenin yasal dayanağı yok”

Sosyal Güvenlik Uzmanı Kamil Uslu ise söz konusu genelgenin yasal dayanağının bulunmadığını hatırlatarak, “Bu büyük ihtimalle mahkemeler tarafından iptal edilecek. Ancak bizim insanımız devletle mahkemelik olmayı pek sevmez. Bu nedenle, hakkı olanların yarısı bile dava açmasa önemli bir rakam tutuyor. Mahkemeler de boşu boşuna meşgul ediliyor” diye konuştu. 

Söz, Anayasa Mahkemesi’nde

CHP BW Başkan Yardımcısı Şirin Üstün de, parti olarak 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren torba yasanın ilgili maddelerini Anasaya Mahkemesi’ne taşıdıklarını söyledi. Bu gibi toplantılar düzenleyerek, vatandaşların sorunlarını birebir tespit etmeye çalıştıklarını vurgulayan Üstün, sorunları genel merkeze aktardıklarını ve çözüm önerileri geliştirdiklerini kaydetti. 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum