'İşkembe, işkence olmuştu'

'İşkembe, işkence olmuştu'

Özkayseri Pastırma Fabrikası'nı ziyaret eden emeklilere bilgi veren Hilmi Selçuk, "Özkayseri işkembe çorbası için aşçılar arayıp teşekkür ediyor. 'Bu işkembeyi yapmak, işkence olmuştu' diyorlar. Şimdi çorbanız 10 dakikada hazır" şeklinde konuştu.

WIESBADEN - Dietzenbach Göçmenler Merkezi, emeklilerin boş zamanlarını değerlendirme projesi kapsamında Almanya'nın en başarılı Türk firmalarından Özkayseri Pastırma Fabrikası'nı ziyaret etti. Wiesbaden yakınlarında bulunan fabrikanın kurucusu Hilmi Selçuk ve müdürleri Serhan Ertürk, Sergen Ertürk ile Orhan Selçuk'tan bilgi alan emekli vatandaşlar, yapılan çalışmalara hayran kaldılar. 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Almanya doyduğumuz yer

Türkçe'deki 'doğduğun yer değil, doyduğun yer' sözünü hatırlatan Hilmi Selçuk, "Almanya bizim memleketimiz. Burası doyduğumuz yer. Aslımızı unutmadan yaşantımızı burada sürdürüyoruz. Ben ömür boyu çalıştım. Yıllardır hiç izin yapmadım. Sonuna kadar da çalışıp çabalamaya, yenilikler yapmaya gayret edeceğim" dedi. 

İşkembe, işkence olmuştu

Özkayseri'nin hazır işkembe ürünü hakkında da bilgi veren Selçuk, "Biz işkembe de üretiyoruz. Hanımlara diyoruz ki, 10 dakika içerisinde çorbanız hazır. Mutfakta aşçıbaşınız var. Bana Almanya'nın dört bir yanından aşçılar telefon açıyor. Teşekkür ediyorlar. 'Bugüne kadar bu işkembe değil, işkenceydi. Allah sizden razı olsun' diyorlar" ifadelerini kullandı.

Gelenekselleşen ziyaret

Göçmenler Merkezi'nin danışmanı ve projenin sorumlusu Hıdır Karademir ise Özkayseri fabrikasını 6. defa ziyaret ettiklerini söyledi. 

Yaşlılar grubunun birinci kuşağa dönük boş zamanlarını değerlendirme etkinlik grubu olarak yola çıktığını kaydeden Karademir, "10 senedir bir aradayız. Her hafta bir gün buluşuyoruz. Beraber güzel bir gün geçiriyoruz. Buraya da 6. gelişimiz. Hepimiz adına Hilmi Bey'e, Serhan Hanım'a ve Sergen Bey'e teşekkür ediyorum. Birinci kuşak, ikinci kuşak ve üçüncü kuşak bir arada. İşte gelenek budur" dedi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT