Irkçılık sofralardan bile temizleniyor: Knorr “Çingene Sosu” adını değiştirdi

Irkçılık sofralardan bile temizleniyor: Knorr “Çingene Sosu” adını değiştirdi

Çorba, sos ve bulyon ürünleri ile tanınan dev Alman markası Knorr “Çingene Sosu“ (Zigeunersosse) ürününün adını baskılara dayanamayarak değiştirdi. Yeni adı “Macar Usulü Kırmızı Biber Sosu.”

Hazır gıda pazarının güçlü ismi Knorr, “Çingene Sosu” ürününün adının değiştirilmesi talebine bundan 7 yıl önce karşı çıkmıştı. Sonunda baskılara dayanamadı ve değiştirdi. 

MACAR UUSLÜ KIRMIZI BİBER SOSU

Unilever ailesinin en büyük gıda markası olan Knorr’dan yapılan açıklamada “Çingene sosu terimi olumsuz yorumlanabildiği için Knorr sosumuza yeni bir isim vermeye karar verdik. Birkaç hafta içinde bu ürünümüzü  rafta ‘Macar usulü kırmızı biber sosu’ olarak bulacaksınız” ifadesine yer verildi. 

unnamed.jpg

Foto: Sebastian Gollnow / DPA

 

“ÇİNGENE” VE “YAHUDİ” AŞAĞILAMASI

Alman Sinti ve Roman Merkez Konseyi kararı memnuniyetle karşıladı. Konsey Başkanı Romani Rose, “Knorr’un şikâyetlere yanıt vermesi iyi. Bununla birlikte Almanya ve Avrupa'da büyüyen Roman karşıtlığı daha fazla endişe verici. Bu nedenle ‘çingene şnitzel’ ve ‘çingene sosu’ bizim için çok acil değildi. Futbol stadyumlarında örneğin ‘Çingene’ veya ‘Yahudi’ gibi açıkça aşağılayıcı şekilde  söyleniyor. Bu ‘Çingene’ gibi kavramları bağlamı içinde değerlendirmek çok daha önemli” dedi. 

“Çingene Sosu” adlı ürün ile ilgili tartışmalar yıllardır devam ediyor. 2013 yılında Knorr şirketi ürünün adını “Çingeneler” yerine “Sinti ve Romanlar” olarak  değiştirmeyi  reddetmişti. Siyah George Floyd'un ölümünden sonra yaşanan ırkçılık tartışmalarının ardından, son aylarda ayrımcı terimlerle ilgili tartışmalar yeniden alevlendi.

+49 – BERLİN

FOTO: picture alliance / dpa

HABERE YORUM KAT