Frankfurt'ta milyonluk israf

Frankfurt'ta milyonluk israf

Almanya'nın Frankfurt şehrinde bulunan eski konsolosluk binasının 9 senedir boş tutulmasına rağmen, başkonsolosluk şehirdeki 2 ayrı binaya ayda on binlerce avro kira ödüyor.

FRANKFURT - Türkiye'nin Frankfurt şehrinde bulunan eski konsolosluk binasının 9 senedir boş tutulmasına rağmen, başkonsolosluğun şehirde 2 ayrı binaya ayda on binlerce avro kira ödediği ortaya çıktı.

Yurt dışındaki vatandaşların sorunlarıyla ilgili yaptığı çalışmalarla da bilinen CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, konuyu TBMM gündemine taşıyarak, Dışişleri Bakanlığı'na bir soru önergesi verdi.

Zeppelinallee 17, Frankfurt adresindeki binanın 9 senedir neden satılmadığını veya kiraya verilmediğini öğrenmek isteyen Öztunç, söz konusu binanın TÜRGEV'e tahsis edilmesinin düşünüldüğü yönündeki iddialara da açıklık getirilmesini istedi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından Ali Öztunç'a verilen yanıtta, binanın eski olduğu için boşaltıldığı ve bir bina veya arsa ile takas edilmesi konusundaki çalışmaların devam ettiği kaydedildi. Bakanlık, diğer binalara ne kadar kira ödendiğini açıklamazken, takas çalışmalarının 9 senedir neden tamamlanamadığı yönündeki soruyu da yanıtsız bıraktı.

"Kaynak israfına bir örnek"

Bu durumun, kamu yönetimindeki kaynak israfına bir örnek olduğunu belirten CHP Milletvekili Ali Öztunç, "Bir bina, 9 senedir satılamaz veya kiraya verilemez mi? Boşaltılır boşaltılmaz değerlendirilse, o paranın faiziyle bile yeni bir bina alınabilirdi. Bakanlık yetkilileri, kendi binaları olsa bırakın 9 seneyi, 9 ay hatta 9 gün bile bile boş tutmak istemezler. Ancak söz konusu kamu kaynakları olunca, Frankfurt'un en güzel yerinde, devletin binası bomboş dururken, 2 farklı binaya on binlerce avro kira ödeniyor. Bu yoksul halkın parasını bu şekilde sokağa saçmak doğru mu? Bu kaynak israfının hesabını kim verecek? Cumhuriyet savcılarını ve Sayıştay'ı göreve davet ediyorum" diye konuştu.

frankfurt-başkonsolosluğu-binasi.jpg

HABERE YORUM KAT