Ev yaptırmak isteyen gurbetçiler: Dolandırıldık!

Ev yaptırmak isteyen gurbetçiler: Dolandırıldık!

Türkiye'de prefabrik ev yaptırmak üzere bir şirketle anlaşan çok sayıda gurbetçi, paralarını ödedi ancak evlerini bitmiş halde teslim alamadı. Müteahhit, bir de "Sizin gibi kerizler olmasa, biz nasıl iş yapardık?" diye mesaj atmış.

ARTI49 ÖZEL

FRANKFURT - Avrupa ülkelerinde yaşayan ve memleketinde dikili bir ağacı olsun isteyen gurbetçilerin en çok başvurdukları yöntemlerden biri de, prefabrik ev yaptırmak. Dededen kalan bir köy evini yenilemek ya da bahçenin yanında başını sokabileceği 2 odalı bir ev yaptırmak isteyenler, uygun fiyatları nedeniyle prefabrik evleri tercih ediyor. Ancak internetten reklam yapan bazı firmalar, ön ödemeleri aldıktan sonra evi bitirmek için eskisi kadar hevesli olmayabiliyorlar.

"İnsanları kandırmaya devam ediyorlar"

Almanya'da yaşayan gurbetçi Saduman Kirez, anlaştığı firmanın evi bitirmediğini ve bu nedenle çok mağdur olduklarını ifade etti. Bu firmanın dünyanın her yerinde çok sayıda kişiyi mağdur ettiğini kaydeden Kirez, "On binlerce avro ödemiş ve evi alamamış insanlar var. Bu kişilerin aleyhine açılan çok sayıda dava var. Ancak hala piyasada dolaşıp insanları mağdur etmeye devam ediyorlar. Sosyal medyadan reklam yapıyorlar. Bu kadar suç duyurusuna rağmen, hala serbestçe dolaşabiliyorlar" diye konuştu.

"Sizin gibi kerizler olmasa" diye dalga geçmiş

Avusturya'da yaşayan Yüksel Sertkan da, 2017 ilkbaharında sosyal medyadan bu kişilerin ilanlarını gördüğünü ve beğendiği bir modeli yaptırmak istediğini belirtti. Kendisine 78 bin lira fiyat verildiğini vurgulayan Sertkan, "Şereflikoçhisar'daki köyümüzde buluştuk, anlaştık. İmzaları attıktan sonra bir temel attılar, kalıp çaktılar. 25 bin lira ödedik. Evin 3 hafta içerisinde biteceğini söyledi ancak bitirmedi. Biz Avusturya'ya döndükten sonra sürekli bizi "Babam hastalandı, amcam öldü" diye oyaladı. Sonra kabataslak bir çatı koydu 25 bin lira daha ödedik. Ondan sonra ustalar da malzemeler de bir anda ortadan kayboldu. Sonra da bunlara ulaşamadık. Sonra ben buna bir mesaj gönderdim. "Sizin gibi kerizler olmasaydı, biz nasıl iş yapardık?" diyerek cevap yazdı. Bir de dalga geçtiler. CİMER'e şikayet ettik, dava açmamızı istediler. Başka taşeronla anlaştık. O da bize aynı şeyleri yaptı. Bu prefabrik ev bize 150 bin liraya mal oldu" ifadelerini kullandı.

"Köyümüzde bir evimiz olsun istemiştik"

Ev yaptırmaktaki amaçlarının sadece çocukların "Bizim köyümüz var" demelerini istemeleri olduğunu söyleyen Sertkan, "Biz bu paraya Ankara'dan da daire alabilirdik. Çocuklarımız aslını neslini unutmasın derken, hem maddi hem de manevi anlamda yıprandık. Kimsemiz yok, bu davayla kimse ilgilenmiyor" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum