Erdoğan'ın 'alakam yok' dediği SADAT kurucusu, Saray'ın zirvesinde Hakan Fidan'la yan yana

Erdoğan'ın 'alakam yok' dediği SADAT kurucusu, Saray'ın zirvesinde Hakan Fidan'la yan yana

Erdoğan'ın tepkiler üzerine bir alakasının olmadığını söylediği SADAT'ın kurucusu Adnan Tanrıverdi, 2018'de yapılan Güvenlik Zirvesi'ne katılan isimlerden biriydi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun SADAT'a düzenlediği sürpriz ziyaretin ardından iktidarın bu paramiliter yapılanmayla ilişkisi ve seçim güvenliği tartışmaları devam ediyor.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında konuyla ilgili olarak, "SADAT'ın yöneticileriyle, kendileriyle, yakından uzaktan hiçbir alakam olmadığı halde, bunun darbeci bir oluşum olduğunu söyleyecek kadar bu başkan terbiyesizleşiyor" ifadelerini kullandı.

Ancak Erdoğan'ın SADAT yöneticileriyle hiçbir alakasının olmadığı yönündeki açıklaması, bir dönem Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurul Üyeliği yapan Adnan Tanrıverdi'nin 2018'deki katıldığı Güvenlik Zirvesi toplantısıyla çelişiyor.

Ocak 2018'de Afrin'e yönelik askeri harekatın başlamasının ardından Tanrıverdi Güvenlik Zirvesi'ne katılan isimlerden biriydi. Toplantıda MİT Başkanı Hakan Fidan'ın yanına oturan Tanrıverdi'nin toplantıya katılımı o dönem gündem yaratmıştı.

HARP OKULU MÜLAKATLARINA GİREN SADAT'ÇILAR
Erdoğan'ın bir bağlantısı olmadığını iddia ettiği SADAT'ın Erdoğan yönetimiyle ortaya çıkan bağlarından biri de 15 Temmuz sonrası yapılan harp okulu mülakatlarıydı.

O dönem mülakatlara SADAT mensuplarının girdiği iddia edilmiş, Adnan Tanrıverdi yaptığı açıklamada iddiaları yalanlamamıştı. Tanrıverdi, "Milli Savunma Bakanlığı’nın iradesi içindedir" demişti.

SADAT kurucularından Gürcan Onat ise konuyla ilgili olarak, "Mülakatlar 2020 yılının sonun kadardı. 15 Temmuz kalkışmasından sonra emekli subaylar çağırıldı. Bu uygulama 2020 yılına kadardı, üç yıl görev yaptım. 2021’de eskiye dönüş yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı kendi bünyesinden oluşturduğu ekiple mülakatları yapıyor" demişti.

İngiliz Sunday Telegraph gazetesi ise 2020 yılında yaptığı bir haberde Tanrıverdi'yi şu ifadelerle tanımlamıştı:

"Kimilerinin gözünde İslam dünyasının en güçlü kiralık katili, emrinde binlerce savaş tecrübesine sahip Suriye'den paralı askerler olan eski bir general. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın sırdaşı olan Adnan Tanrıverdi, sabotajdan, kontrgerilla harekatına ya da suikastlere kadar savaşın bütün karanlık sanatlarında uzmanlığı olduğunu iddia ediyor."

KILIÇDAROĞLU FOTOĞRAFI PAYLAŞTI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Tanrıverdi'nin katıldığı toplantının fotoğrafını paylaştı ve şu ifadeleri kullandı:

"Erdoğan “SADAT ile alakam yok” demişsin. Tanıştırayım, devlet sırlarının konuşulduğu toplantıda solundaki 6. kişi SADAT'ın kurucusu. Silah tüccarı. Başkenti İstanbul, dili Arapça olan yeni bir devlet kurmak istiyor. Bu başdanışmanından dinlediklerini bize de anlat, aydınlanalım."

 

 

HABERE YORUM KAT