Emeklilere yüzlerce Euro ek gelir müjdesi: Kimler faydalanabilir?

Emeklilere yüzlerce Euro ek gelir müjdesi: Kimler faydalanabilir?

Almanya'da 33 yıl temel emeklilik süresini tamamlayan emekliler ekstra 281 Euro'luk bir gelir fırsatından yararlanabilirler. Peki kimler bu ek gelirden faydalanabilir?

Yıllarca çalışılmasına rağmen, bazen emekli maaşı yaşlılıkta geçim için yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda emekliler temel gelir desteği ya da konut yardımı şeklinde hükümetten destek alabilirler. Alman Emeklilik Sigortası'na (DRV) göre, belirli koşullar altında emeklilerin başvurabileceği bir ek ödenek daha mevcut.

EK ÖDENEK: HANGİ EMEKLİLER YARARLANABİLİR?

Temel gelir desteği veya konut yardımı gibi sosyal yardımlara hak kazanan kişiler ek bir ödenekten yararlanabilirler. DRV, bunun için ön koşulun en az 33 yıllık temel emeklilik süresi olduğunu açıklıyor.

Bu ek gelir, sosyal yardımların hesaplanmasında dikkate alınarak, emeklilere sağlanan yardımları artırır.

Gelir hesaplanırken aylık brüt emekli maaşının 100 Euro'su temel güvenlik veya barınma yardımı gibi sosyal yardımlara dahil edilmez. Ayrıca muafiyet tutarının üzerinde emekli maaşının yüzde 30'u bulunuyor. Ancak standart oranın en fazla yüzde 50'si temel güvenceye dahil edilmez. Bu nedenle muafiyet tutarı 2024 yılında aylık maksimum 281,50 Euro olabilir.

Örneğin; bir emekli en az 33 yıllık temel emeklilik süresine ulaşmıştır ve aylık brüt emekli maaşı 800 Euro'dur, bunun 100 Euro'su muaftır. Kalan 700 Euro'nun yüzde 30'u da mahsup edilmez. Bu da 210 Euro eder. Bu da 310 Euro'luk kredilendirilemeyen bir gelirle sonuçlanır. Ancak bu miktar, temel gelir desteği için standart oranın (=281,50 Euro) yüzde 50'sini aşmaktadır. Bu nedenle temel gelir desteği veya konut yardımı ödeneği 281,50 Euro ile sınırlıdır.

Bu da 800 Euro tutarındaki emekli maaşının sadece 518,50 Euro'luk (= 800 Euro eksi 281,50 Euro) kısmının temel gelir desteği ya da konut yardımı gibi sosyal yardımlardan mahsup edilebileceği anlamına geliyor.

33 YILLIK TEMEL EMEKLİLİK SÜRESİ

Temmuz 2021'den bu yana emeklilik bildirimi alan emekliler için bu bildirim, asgari 33 yıllık temel emeklilik süresinin doldurulup doldurulmadığına dair bir beyan içeriyor. Alman Emeklilik Sigortası, çalışma, serbest meslek, çocuk yetiştirme ve bakımdan kaynaklanan zorunlu prim sürelerine ek olarak, hastalık ve rehabilitasyon süreleri ile çocuk yetiştirme ve bakım nedeniyle dikkate alınan süreleri de temel emeklilik süreleri olarak dikkate alır. Sadece yasal emeklilik sigortasından alınan temel emeklilik süreleri değil, aynı zamanda çiftçiler için yaşlılık emekliliği veya mesleki emeklilik gibi diğer emeklilik programlarından alınan süreler de ödeneğe dahil edilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT