Kaygısız emeklilik: Bu ülkelerde emekliler  vergi ödemiyor

Kaygısız emeklilik: Bu ülkelerde emekliler vergi ödemiyor

Mali açıdan kaygısız bir emeklilik birçok kişi için bir hayaldir. Bazı ülkelerde vergiden muaf emeklilik sayesinde bu hayal gerçeğe dönüşüyor.

Almanya'daki emeklilerin yüzde 42'si ayda 1250 Euro'nun altında maaş alıyor. Geçtiğimiz günlerde Alman İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı da emeklilik fonunda bir boşluk olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Sonuç olarak, bazı emekliler daha az mali güçlükle karşılaşma umuduyla başka bir ülkeye taşınmaya karar veriyor. Bazı durumlarda bu hareket gerçekten de avantajlı olabilir. Peki emeklilerin mali kaygılar yaşamadan yaşayabilecekleri en olası yerler nerelerdir?

EMEKLİLİKTE FİNANSAL CENNET

Portekiz uzun zamandır bir emekliler cenneti olarak görülüyordu. Ancak swz.de'nin haberine göre bu durum 1 Ocak 2024 tarihinde sona erdi. Yılın başında Portekiz hükümeti, 2009 yılında o zamanki hükümet tarafından kabul edilen bir yasanın süresinin dolmasına karar verdi. Bu yasa, yurtdışından gelen emeklileri, taşındıkları tarihten itibaren on yıl boyunca emekli maaşları üzerinden gelir vergisi ödemekten muaf tutuyordu. Eğer emekliler Portekiz'de on yıldan daha uzun bir süre yaşarlarsa, daha sonra yüzde 10 ila 20 arasında bir vergi oranı uygulanıyordu.

Hükümetin artık süresi dolmuş olan bu düzenlemeyi yeniden yürürlüğe koyması pek olası görünmüyor. taz.de'nin haberine göre sosyalist Başbakan António Costa verdiği bir röportajda şunları söyledi, "Bu önlemin sürdürülmesi vergi adaletsizliğini uzatacak ve emlak piyasasındaki fiyatları da artıracaktır."

YURTDIŞINDA VERGİSİZ YAŞAMAK

Arnavutluk bir emekli cenneti mi?
Portala göre, 37 ülke çifte vergilendirme anlaşması kapsamında Alman emekli maaşlarını vergilendirme hakkına sahip olsa da, yedi ülke bunu yapmıyor ve bu nedenle vergisiz emeklilik için gerekli koşulları yerine getiriyor. Örneğin Arnavutluk'taki emeklilik maaşları vatandaşları ve AB vatandaşları için vergiden muaf. Düşük yaşam maliyeti ve iyi hava koşulları emeklileri emekliliklerini Arnavutluk'ta geçirmeye teşvik edebilir.

Bu ülkeler çifte vergilendirme anlaşmalarına rağmen Alman emekli maaşlarından vergi almıyor:

Arnavutluk
Moldova/Moldova Cumhuriyeti
Japonya
Kuveyt
Mauritius
Tayland
Vietnam

Aynı durum, emeklilik gelirinin yabancı uyruklular için vergiden muaf olduğu Moldova için de geçerlidir.

"EMEKLİLİK VİZESİ"

Tayland'daki emekliler de düşük yaşam maliyetlerinden ve vergisiz emekli maaşlarından faydalanabilirler. Bunun için, cezai bir suç işlememeleri koşuluyla, her yıl yenilenebilen bir emeklilik vizesine başvurmaları gerekir. Vietnam da vergiden muaf emeklilik maaşı sunuyor.

Kuveyt, Mauritius ve Japonya'da da emekli maaşları yurt dışından gelenler için vergiden muaftır. Ancak portala göre, yüksek yaşam maliyetleri ve karmaşık uygulamalar bu vergi cennetlerinden yararlanmanın önünde daha büyük bir engel oluşturuyor. Kuveyt'te aşırı yüksek sıcaklıklar ve bazıları için domuz eti ve alkolün genel olarak yasak olması göçün önünde bir engel olabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT