Bu hastalıklarla mücadele edenlere erken emeklilik müjdesi

Bu hastalıklarla mücadele edenlere erken emeklilik müjdesi

Almanya'da emeklilik yaşı genel olarak 65 ile 67 arasındadır. Ancak belirli hastalıklardan muzdarip olanlar için erken emeklilik kapısı açılıyor.

Almanya'da standart emeklilik yaşı temel olarak iki faktöre bağlıdır: Birincisi, emeklilerin hangi yılda doğdukları ve yasal emeklilik sigortasına kaç yıl prim ödedikleri. Ancak bazı hastalıklara sahipseniz daha erken emekli olmanız mümkün.

DAHA ERKEN EMEKLİ OLUN

Emeklilik söz konusu olduğunda Alman Emeklilik Sigortası (DRV) uzun süreli sigortalılar için emeklilik maaşı ile özellikle uzun süreli sigortalılar için yaşlılık maaşı arasında ayrım yapar.

Almanya'daki emeklilerin en erken emeklilik yaşı 63'tür. O zamana kadar kaç yıl prim ödendiğine bağlı olarak, emeklilik maaşı başlayabilir. DRV bu durumu şöyle açıklıyor, "Normal emeklilik yaşından önce emekli olduğunuz her ay için emekli maaşınızın yüzde 0,3'ü kesilir".

KRONİK HASTALAR DAHA ERKEN EMEKLİ OLABİLİR

Ancak daha erken emekli olmanın mümkün olduğu durumlar da vardır. Belirli koşullar altında, kronik hastalıklardan muzdarip insanlar bu seçenekten yararlanabilir.

Ortak Komite'ye göre, bir kişi "aynı hastalık için bir yıl içinde her üç ayda bir en az bir doktor randevusuna" gitmek zorunda kalırsa, ciddi bir kronik hastalığa sahip olduğu söylenir. Tanıma göre ayrıca "bakım derecesi 3, 4 ya da 5 olan bir bakıma muhtaçlık ya da en az yüzde 60'lık bir engellilik derecesi" olması gerekiyor.

Peki bu erken emeklilik için yeterli mi? Astım, diyabet, kanser, migren, romatizma ve sırt problemleri gibi hastalıklar kronik hastalık olarak kabul edilmektedir. Anksiyete bozuklukları ve depresyon gibi ruhsal hastalıklar da kabul edilmektedir.

Hastalar normal emeklilik yaşından iki yıl önce emekli olma hakkına sahiptir. Ancak bu, kronik hastalığı olan kişinin ağır engelli olarak kabul edilmesi koşuluna bağlıdır.

Ağır engellilik şu durumlarda söz konusudur:

Engellilik derecesi bir doktor tarafından değerlendirilmişse, bu 50'nin üzerindeyse (20 ila 100 arasında değişmektedir),
ağır engelli geçiş kartı mevcutsa.

Bu nedenle, ağır engellilikleri nedeniyle daha erken emekli olmak isteyen kişiler bunu yapabilirler. Ancak DRV, bu kişilerin en iyi ihtimalle uzun yıllar (35 yıl) sigortalı olmaları ve buna göre prim ödemiş olmaları gerektiğine dikkat çekiyor. Aksi takdirde, emekli maaşınızdan aylık olarak kesinti yapılmasını kabul etmeniz gerekecektir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT