Bu sefer ırkçılara izin çıkmadı

Bu sefer ırkçılara izin çıkmadı

Almanya’nın Stuttgart kentinde ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi'nin koronavirüs önlemlerine karşı düzenleyeceği gösteriye izin verilmedi. AfD, Stuttgart Belediyesinin bu kararına karşı dava açacağını açıkladı.

BERLİN (AA) - Almanya’da Stuttgart Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi'nin 24 Mayıs pazar günü kent merkezindeki Schiller Meydanı’nda düzenleyeceği gösterinin yasaklandığı bildirildi.

Gösterinin yasaklanmasına sebep olarak Enfeksiyon Koruma Yasası ve yeni tip koronavirüs önlemlerine işaret edilen açıklamada, gösteri esnasında karşıt eylemlerin de yapılmasının beklendiği, olası provokasyon ve olayların çıkması durumunda gösterilere katılacaklar arasında gerekli sosyal mesafenin korunmasının garanti edilmeyeceği kaydedildi.

Açıklamada, bu kararın gösteriyi düzenlemek isteyen AfD’nin Güneybatı Teşkilatına iletildiği aktarıldı.

Belediye kararına karşı dava açılacak

AfD’den yapılan açıklamada ise Stuttgart Belediyesinin bu kararının kabul edilmeyeceği ve karşı dava açılacağı belirtildi.

Gösteriye, AfD Genel Başkan Yardımcısı ve Federal Meclis Grubu Eş Genel Başkanı Alice Weidel’in de katılması bekleniyordu.

Almanya’da federal hükümetin ve yerel yönetimlerin Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla aldıkları tedbirler, geçen haftalarda birçok kentte protesto edilmişti.

Polis, bu gösterilere Kovid-19 tedbirlerine uyulmadığı gerekçesiyle müdahale etmişti.

 

HABERE YORUM KAT