Berlin'de haftada sadece 4 gün çalışıp, yüzlerce Euro kazanmak hayal olmayabilir

Berlin'de haftada sadece 4 gün çalışıp, yüzlerce Euro kazanmak hayal olmayabilir

Almanya'da düşük işgücü piyasasına rağmen, bankalar yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 33 bin iş ilanında bulundu. İlanlarda, personelin ilgisini çekmek adına, çalışma koşullarını kolaylaştırıcı "kampanyalara" da yer verildi.

Almanya'da ekonomik buhran ve artan maliyetlere rağmen bankalar, yılın ilk çeyreğinde çok sayıda iş ilanında bulundu. Diğer sektörlerde olduğu gibi bankacılık sektörü de nitelikli işgücüne ihtiyaç duyuyor ve emekliye ayrılan çalışanların yerini doldurmaya çalışıyor.

Bankacılık sektöründeki çok sayıda şirket, birinci çeyrekte toplam 32 bin 852 iş ilanında bulundu. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4’lük bir düşüş anlıma gelse bile, diğer sektörlerdeki ilanlara kıyasla oldukça yüksek.

İŞGÜCÜ AÇIĞI BÜYÜK

İlanların büyük bölümü, 14 bin boş pozisyonla finans ve muhasebe uzmanlıkları alanına yönelikti. İkinci büyük iş teklifi ise 6 bin 800 ilanla, satış ve pazarlama alanında. Ayrıca 4 bin 300 kişilik stajyer kontenjanı da genç iş gücüne olan talebin boyutunu gösteriyor.

Alman bankaları çalışan ararken, cazip maaşların yanı sıra "haftada 4 günlük çalışma" ve çalışma yeri açısından daha fazla esneklik gibi cezbedici olanaklar sunuyor.

ZİRVEDE BERLİN VAR

Birçok bankaya ev sahipliği yapan başkent Berlin, ilk çeyrekte en çok iş ilanı verilen şehirler sıralamasında bir kez daha en üst sırada yer aldı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT