Ve Erdoğan Almanya'da: Berlin'de kaos var! İşte tüm ayrıntılar...

Ve Erdoğan Almanya'da: Berlin'de kaos var! İşte tüm ayrıntılar...

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Scholz ile ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 yıl aradan sonra, devlet ziyareti için bugün Almanya'ya geldi.

Erdoğan, günü birlik çalışma ziyareti kapsamında özel uçak "TUR" ile 13.20'de Almanya'nın başkenti Berlin'e hareket etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte; Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da Berlin'e geldi.

İLK GÖRÜŞME

Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanlığı resmi konutu Bellevue Sarayı'nda Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından kabul edildi. Steinmeier ve Erdoğan el sıkışarak birbirlerini selamladılar. Erdoğan daha sonra Bellevue Sarayı'ndaki ziyaretçi defterini imzaladı.

aa-20231117-32941234-32941231-cumhurbaskani-erdogan-almanya-cumhurbaskani-steinmeier-ile-gorustu.jpg

aa-20231117-32941252-32941247-cumhurbaskani-erdogan-almanya-cumhurbaskani-steinmeier-ile-gorustu.jpg

Daha sonra baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Steinmeier, heyetler arası görüşmeye de başkanlık etti.

aa-20231117-32942404-32942403-cumhurbaskani-erdogan-almanya-cumhurbaskani-steinmeier-ile-gorustu.webp

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İsrail'in Filistin topraklarındaki saldırılarının artık sonlandırılması gerektiğini ve insan hakları ihlallerine karşı tüm dünyadan gelecek tepkinin önemli olduğunu ifade etti.

Erdoğan, bölgede derhal ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması gerektiğini, akan kanın durdurulmadığı her gün insanlığın kaybettiğini belirtti.

İki lider, iki devletli yapının kalıcı barışın tek çözümü olduğu konusunda aynı fikirde olduklarını belirtirken, bölgede ateşkesin sağlanması ve insani yardımların bir an önce bölgeye ulaştırılması için birlikte çalışma konusunda mutabık kaldı.

SCHOLZ İLE BASIN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ortak basın toplantısı düzenledi.

manset-taslak-ayrintilar-yorumda-1-kopyasi-62.webp

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Şu an itibariyle 13 bin Filistinli çocuk, kadın, yaşlı öldürülmüştür. Artık neredeyse Gazze diye bir yer kalmadı, her taraf yerle yeksan oldu. Eğer elimiz, kolumuz, dilimiz bağlı kalırsak, hesabını tarihe veremeyiz. Şu anda İsrail'in nükleer silahı var mı? Var ama bunu İsrail'e sorarsanız 'var' demez. Çünkü onlar yalanı çok iyi kullanırlar. Binlerce Filistinliyi İsrail öldürdü mü, öldürdü. Hastaneleri, ibadethaneleri, kiliseleri vuruyor mu, vuruyor. Ben bir Müslüman olarak bundan rahatsızım.

Borçluluk psikolojisi içerisinde İsrail-Filistin savaşını değerlendirmemek gerekir. Yılların rehineleri, tutsakları İsrail'in elinde. Bunu da görmemiz lazım. Bunu görmezsek haksızlık olur. Orta Doğu'da adil ve kalıcı barışın temini için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini düşünüyorum.

Hepimizin önceliği ateşkesin ve insani yardımların engelsiz olarak akışının sağlanmasıdır. Yaşananlar 1967 sınırları temelinde iki devletli çözümün artık kaçınılmaz olduğunu bir kez daha bizlere göstermiştir.

İnsani ateşkesi, Almanya-Türkiye birlikte sağlayabilirsek, özellikle bu ateş çemberinden bölgeyi kurtarma imkanını yakalarız.''

Almanya Başbakan'ı Scholz, toplantının soru-cevap bölümünde, İsrail'in kendini savunma hakkına Almanya'nın verdiği desteği yineleyerek, "Sivil mağdurların sayısını azaltmamız gerekiyor." diye konuştu.

Gazze'ye insani yardımların girmesi için erken aşamada Almanya olarak adımlar attıklarının da altını çizen Scholz, Hamas'ı, "Gazze'yi rehin almakla" suçladı.

Rehinelerin salıverilmesi ve Gazze'deki yabancı ülke vatandaşlarının bölgeden çıkabilmesi için Mısır, Katar ve Türkiye gibi ülkelerle görüşmelerin yapıldığını kaydeden Scholz, AB zirvesinde de bu konunun gündeme geldiğini hatırlattı.

Scholz, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırıları yeniden yapamaz hale getirilmesi gerektiğini savunarak, iki devletli çözümün geleceğin perspektifi olarak desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan'ın konuşması sırasında Şansölye Scholz'un gergin yüz ifadesi de dikkatlerden kaçmadı.

aa-20231117-32944593-32944591-cumhurbaskani-erdogan-almanyada.webp

Ayrıca Erdoğan'ın akşam saatlerinde Türkiye'ye geri döneceği belirtildi. Böylece Erdoğan, yarın Berlin'de oynanacak olan Almanya-Türkiye maçını da stattan izlememiş olacak.

BERLİN'DE GÜN BOYU NELER YAŞANDI

Öte yandan, Erdoğan için bugün Berlin kilit halde. Berlin'de birçok yolun kapalı olacağı belirtildi. Özellikle hükümet bölgesinin ve Bellevue Sarayı çevresindeki alanların tamamen kapalı olduğu ifade edildi. Yine teknelerin ve gezi vapurlarının Spree Nehri'nde seyahat etmelerine izin verilmeyecek.

Alman basınında da ana gündem Erdoğan'ın Almanya ziyareti oldu. Almanlar Erdoğan'ın ülkelerine gelecek olmasını tartışıyor. Alman basınında Erdoğan'ın ülkeye gelişinden dolayı çok sayıda haber ve makale de yer aldı. Ayrıca sokaktaki her iki Alman'dan biri Erdoğan'ı Almanya'da görmek istemediğini dile getiriyor.

Polis ise, Berlin'de yaşayan herkesten kimliğini yanında taşımasını istedi.

Berlin polisi yakın eyaletlerden de takviye aldı. Binlerce polisin Berlin'de görev aldığı belirtilirken, Erdoğan'ı da yüzlerce polisin koruyacağı aktarıldı.

GÖSTERİ YAPILDI

Erdoğan'a karşı gösteri yapmak için Bellevue Sarayı yakınında yaklaşık 15 kişilik bir grup eylem yaptı.

Erdoğan'ın ziyareti kapsamında gün boyu eylemlerin yapılacağı da ifade edildi.

GECİKMLER VE İPTALLER

S-Bahn Berlin, Erdoğan ziyareti nedeniyle tüm S-Bahn ağında iptaller ve gecikmelerin yaşandığını duyurdu.

ARTI49

Fotoğraf: AA

HABERE YORUM KAT