Erdoğan ile Scholz arasında buluşmaya bir kala büyük gerilim...

Erdoğan ile Scholz arasında buluşmaya bir kala büyük gerilim...

Scholz, Erdoğan'ın İsrail'e yönelik "faşizm" eleştirisinin "absürt" olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'e yönelik "faşizm" suçlamalarını "absürt eleştiri" olarak değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 17 Kasım'da Berlin'de ağırlamaya hazırlanan Başbakan Scholz, "İsrail bir demokrasidir ve insan haklarına ve uluslararası hukuka bağlı olan ve buna göre hareket eden bir ülkedir. Bu nedenle İsrail'e yönelik suçlamalar absürt" dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ

Erdoğan ise, konuyla ilgili olarak geçen günlerde şu açıklamayı yapmıştı:

"Dünyanın gözü önünde bir felaket, bir facia, bir insanlık suçu yaşanıyor. Filistin halkının binlerce yıldır yaşadığı topraklarını zorla gasp edenlerin bunun üzerinde, geçmişi 75 yılı ancak bulan ve meşruiyetini bizzat kendi faşistlikleriyle tartışmalı hale getirdiği bir devlet inşa etmeye çalışıyor. Bununla da yetinmiyor, ülkemiz topraklarını da içeren vaat edilmiş topraklar hezeyanıyla nükleer silah kullanma tehditleriyle sabrımızı zorluyorlar. Bu zalimlerin her biri ve onlara verdikleri destekle aynı suça ortak olanlar önce insanlık vicdanında, ardından tarih önünde mutlaka yargılanacak."

ARTI49 DUYURMUŞTU

Artı49, Erdoğan'ın Almanya ziyaretinde yaşanabilecek krizi günler öncesinden duyurmuş, liderler arasında yaşanan Filistin-İsrail konusundaki ayrılığın yeni bir gerilime neden olabileceğini belirtmişti.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum