Can Dündar Alman ve Türk liderlerin görüşmesini böyle değerlendirdi: “Bu oyunun kazananı Erdoğan”

Can Dündar Alman ve Türk liderlerin görüşmesini böyle değerlendirdi: “Bu oyunun kazananı Erdoğan”

Almanya’ya sığınan Türk gazeteci Can Dündar, Erdoğan ve Scholz arasındaki görüşmenin öncesinde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Berlin'e yapacağı ziyareti sert bir dille eleştirdi.

Alman Basın Ajansı'na verdiği demeçte Dündar, Almanya hükümetini Türkiye Cumhurbaşkanı'nın kurallarına göre oynamakla suçladı. Dündar, "Ziyaret gerçekleşmeden önce bile bu oyunun galibi Erdoğan'dır" dedi.

Dündar, Başbakan Olaf Scholz ile Berlin'deki yapılacak görüşmenin en azından Erdoğan'ın İsrail açıklamaları nedeniyle ertelenmesi gerektiğini söyledi. Dündar, "Anladığım kadarıyla Erdoğan'ı kızdırmak istemiyorlar çünkü Erdoğan'a ihtiyaçları var" dedi.

Can Dündar Türkiye'de birçok kez yargılanmış ve 27 yıl hapis cezası verilmişti. Ünlü gazeteci güvenliği nedeniyle 2016 yılında Almanya'ya sığınmıştı.

GÖRÜŞME ÖNCESİ ERDOĞAN-SCHOLZ GERGİNLİĞİ

Scholz, Erdoğan'ı Mayıs ayında yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Berlin'e davet etmişti. Scholz, Erdoğan'ı 17 Kasım'da Berlin'de ağırlamaya hazırlanıyor.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde "Dünyanın gözü önünde bir felaket, bir facia, bir insanlık suçu yaşanıyor. Filistin halkının binlerce yıldır yaşadığı topraklarını zorla gasp edenlerin bunun üzerinde, geçmişi 75 yılı ancak bulan ve meşruiyetini bizzat kendi faşistlikleriyle tartışmalı hale getirdiği bir devlet inşa etmeye çalışıyor." açıklamasında bulunmuştu.

Bunun üzerine Scholz, "İsrail bir demokrasidir ve insan haklarına ve uluslararası hukuka bağlı olan ve buna göre hareket eden bir ülkedir. Bu nedenle İsrail'e yönelik suçlamalar absürt" cevabını vermişti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT