Baden-Württemberg: Tren ve otobüs biletlerine zam

Baden-Württemberg: Tren ve otobüs biletlerine zam

9 avroluk bilet yakında sona erecek ve politikacılar takip eden teklifleri tartışacaklar. Ancak Baden-Württemberg'de bazı ulaştırma firmaları tren ve otobüs fiyatları yükseltmek istiyor.

Ukrayna'daki savaş, iki yıldan fazla süren koronavirüs pandemisinin sonuçları ve aynı zamanda Rusya ile gaz arzı sorunları Almanya'daki tüketiciler üzerinde büyük bir etki yaratıyor. İnsanları rahatlatmak için, politikacılar tarafından enerji sabit fiyatına ek olarak, aynı zamanda bir tank indirimi ve toplu taşımada 9 avroluk bileti de içeren bir yardım paketi başlatıldı - ancak bu yakında sona erecek.

Hem yakıt indirimi hem de 9 euroluk bilet 31 Ağustos'ta sona eriyor. Başka bir deyişle, 1 Eylül'den itibaren, Baden-Württemberg'deki ve Almanya'daki tüm taşıtlar, tren, otobüs veya araba ile seyahat edip etmediklerine bakılmaksızın, ceplerinin daha derinlerine inmek zorunda kalacaklar. 

Şu ana kadar kesin olan tek şey , Stuttgart Ulaşım Ağı'ndaki (VVS) yolculukların daha pahalı hale geleceği. Temmuz ayı başlarında, Stuttgart'taki tramvayların denetim kurulu, otobüs ve tren yolculukları için tarifelerde yüzde 4,9 oranında keskin bir artış önermişti. 

Karlsruhe Verkehrsverbund (KVV) Ağustos ayı başlarında harekete geçti. Bir sözcü, bilet fiyatlarını en fazla yüzde 2,34 oranında artırdığını ve kararın yılın başında alındığını belirtti. Ulaşım ağı Neckar-Alb-Donau ve Stuttgart bölgesinde de daha pahalı olacak.

Fiyat artışlarının nedenleri arasında personel maliyetlerinin artması, dizel ve elektrik maliyetlerinin artması yer alıyor.. Bu sebeple biletler ortalama yüzde 6,3 oranında artırılacak. Donau-Iller-Nahverkehrsverbund'da şu anda herhangi bir ayarlama planlanmıyor, ancak, maliyet gelişimine bakılması gerektiğini vurgulandı. Dördüncü çeyrekte daha yüksek bilet fiyatlarına karar verilecek.

Ağustos sonunda sona erecek olan 9 euroluk bilet sayesinde yerel Taşımacılık şirketleri daha az gelir elde etti. Verkehrsverbund Stuttgart (VVS), şimdiye kadar sadece Stuttgart bölgesinde yaklaşık 1,4 milyon 9 Euro bilet satıldığını ve 350.000 abonelik, yıllık ve dönem Biletlerinin değiştirildiğini bildirdi. VVS ve dolayısıyla yerel taşıyıcılar, kendi gücüyle, 9 Euro bilet türünde başka bir indirimli teklifi finanse edemezler.

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren VVS'DE bilet fiyatları yüzde 4,9 artırılacak. 

Verkehrsverbund Rhein-Neckar (Vrn) ' de tarifelerde bir artış söz konusu. Yaklaşık 60 Mobilite şirketinin sözcüsü,» henüz bir plan yok " dedi. Bu konuda nihai karar Eylül ayında Vrn bağlı şirketler Meclisi tarafından alınacak. Son zamanlarda, VRN tüm ürün yelpazesinde fiyatlarını yüzde üç artırmıştı.

Fotoğraf: Unsplash - christianlue

HABERE YORUM KAT