Avrupa’yı korkutan gerçek

Avrupa’yı korkutan gerçek

Avrupa’dan terör örgütü IŞİD’e 5 bin 904 kişi katıldı. Avrupalı teröristlerin 910’u Fransa’dan, 960’ı Almanya’dan, 850’si İngiltere’den, 498’i Belçika’dan ve 311’i ise İsveç’ten geldi.

BERLİN - Avrupalı terör örgütü IŞİD militanlarının ülkelerine teslim edilmesi gerçeği Avrupa’yı rahatsız ediyor. Türkiye’nin, yakalanan Hollandalı 2 kadın teröristi sınır dışı etme kararı başta Hollanda olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde de endişeye neden oldu.

Suriye’de terör örgütü IŞİD’e yönelik operasyonlar kapsamında IŞİD’ın ülkedeki varlığında sona yaklaşılırken Avrupa’yı korkutan bir gerçek de su yüzüne çıktı. Avrupa’nın pek çok ülkesinde terör saldırıları gerçekleştiren IŞİD militanlarının büyük bir kısmı Avrupalı. Çeşitli yollarla Suriye ve Irak’a giden ardından terör örgütünden yıllarca eğitim alan militanlar ülkelerine dönerek çeşitli terör saldırıları gerçekleştirdi. Suriye ve Irak’a gitmeden de terör örgütüne bağlılık yemini ederek kalabalığın üzerine araç süren ve sivilleri ezen teröristler, Avrupa’da güvenlik önlemlerini de üst seviyelere çıkardı. Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Belçika gibi 40 farklı ülkeden binlerce Avrupalı terör örgütünün emellerine hizmet etti.

IŞİD’e katılanların sayısı 5 bin 904

Beş yıl içerisinde Avrupa’dan terör örgütü IŞİD’e katılanların sayısının 5 bin 904 olduğu ifade ediliyor. Avrupalı teröristlerin 910’u Fransa’dan, 960’ı Almanya’dan, 850’si İngiltere’den, 498’i Belçika’dan ve 311’i ise İsveç’ten gelmiş.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun gözaltına alınan IŞİD üyesi 2 Hollanda vatandaşı kadının sınır dışı edilmesine ilişkin "Bizim elimizde sadece Hollanda’nın değil İngiltere vatandaşı olup IŞİD mensubu olanlar ve vatandaşlıktan çıkarılanlar da var. Bu aslında çatışma bölgeleri ile ilgili yeni bir durum. Biz kimsenin IŞİD mensubunun oteli değiliz, bunu böyle kabul etmek mümkün değil” ifadelerini kullanması Avrupa’da paniğe neden oldu.

Avrupa, IŞİD’e katılan vatandaşlarını kabul etmiyor

Hollanda, IŞİD üyesi vatandaşlarını kabul etmeyecekken durum diğer Avrupa ülkelerinde de aynı. Terör örgütü IŞİD militanlarının rakamsal gerçeklikleri de ortadayken Avrupa, IŞİD ile mücadelede çekimser davranıyor. Fransa, IŞİD’e katılan vatandaşlarının Suriye’de yargılanmasını istiyor. Ülkesinde yaşayanların güvenliğinin daha önemli olduğunu savunan Fransa, Fransız IŞİD militanlarının ülkeye dönüşüne sıcak bakmıyor. İngiltere de diğer Avrupa ülkeleri gibi terör örgütüne katılan vatandaşlarını kabul etmemekten yana. İngiltere, IŞİD’e katılan ve daha sonra geri dönmek isteyen Şemima Begüm’ü kabul etmedi ve vatandaşlıktan çıkardı.

HABERE YORUM KAT