Almanya'da yoksulluk riski yükseldi

Almanya'da yoksulluk riski yükseldi

Almanya'da işsizlik rakamları düşmesine rağmen, orta sınıf için durum kötüleşti. Araştırmalar, ülkedeki yoksulluk riskinin arttığını ortaya koyuyor.

BERLİN - Almanya'da işsizlik oranı 2 Almanya'nın birleşmesinin ardından tarihi dibi görürken, yoksulluk riskinin artması tartışma yarattı.

Bertelsmann Vakfı'nın raporuna göre, üst ve alt sınıf için iş şansları artarken, orta sınıfın durumu daha da kötüleşti. Kuşaklar arası yoksulluk riskinde de yeni nesiller çok daha şanssız. Çocuklar ve gençler, 65 yaş üstüne göre daha fazla yoksulluk riskiyle karşılaşıyor.

OECD üyesi 41 ülkede, aralarında yoksulluk, eğitim, iş ve sağlık gibi kriterlerin de bulunduğu 40 kritere göre yapılan incelemelerde, sanayi ülkelerinde yoksulluk riski azalırken, ekonomideki iyi göstergelere rağmen Almanya'da bunun tersi olduğu kaydedildi.

Araştırmaya konu olan ülkelerde, 2008 krizinde yüzde 5,7'ye kadar çıkan işsizlik, ortalama olarak 5,3'e düştü. Ancak yoksulluk riski, 41 ülkenin 25'inde artış gösterdi.

Sosyal adalet endeksinde en iyi durumda olan ülkeler İzlanda, Norveç ve Danimarka olurken; Almanya 10. sırada, Türkiye ise 41 ülke arasında 40. sırada yer aldı.

HABERE YORUM KAT