Almanya'da yaşayan on binlerce Türk sınır dışı edilecek

Almanya'da yaşayan on binlerce Türk sınır dışı edilecek

Almanya, ülkede yaşayan on binlerce Türk'ü ve başka gruplardan göçmenleri, sınır dışı etmeyi kolaylaştıracak yasa tasarılarını onayladı.

Almanya'da Federal Meclis, ülkeye yasal ya da yasa dışı yollarla gelen yüz binlerce göçmeni doğrudan ilgilendirecek yasa tasarılarını onayladı. İngiltere ile aynı gün Federal Meclis, "iltica hakkı olmadan ülke içerisinde yaşayan" çok sayıda göçmeni sınır dışı etmenin önündeki yasal sınırları kaldırdı.

Kabul edilen yasalar kapsamında, İngiltere ile birlikte ilk etapta toplamda 50 bin Türk’ün sınır dışı edilmesi bekleniyor. Türkler, yüzde 87 oranıyla ilticaları en çok reddedilen grup ve şu anda iki ülkeden sınır dışı bekleyenlerin toplam sayısı ise 60 bini aşmış durumda.

POLİSİN TALEBİ BELİRLEYİCİ OLDU

Alman Federal Meclisi’nden dün geçip yasalaşan ve İltica Yasası ile sınır dışı etme durumlarını düzenleyen değişiklik, şimdiye kadarki uygulamaları önemli ölçüde değiştiriyor. Değişiklikler, polisin karşılaştığı sorunlara çözüm olarak değerlendiriliyor.

İşte ülkeye kaçak giren ya da suç işleyenlerin, daha kolay sınır dışı edilmelerini öngören kararlar:

POLİSE DAHA GENİŞ YETKİ: İltica yurtlarında ya da evlerde kalan yabancıların kimliğini tespit edebilmek için polis, şüphelendiği başka kişileri de arayabilecek. Polislere ayrıca gece baskınları ve başkalarının odalarını arama yetkisi verildi.

DAHA UZUN GÖZALTI: Kaçaklar, en fazla 10 gün gözaltında tutulabiliyordu. Bu süre 28 güne çıkarıldı. Böylece kolluğa, uzun süre inceleme ve araştırma yapabilme süresi tanındı. Aynı zamanda, sınır dışı edilecek kişinin kısa sürede bırakılınca kaçması da önlenecek.

İŞBİRLİĞİ YAPMAYANA GÖZALTI: Bir kaçak ya da ilticacı soruşturması sırasında polise bilgi vermeyen ya da zorluk çıkaran 3'üncü bir şahıs, gözaltına alınabilecek ve bilgi vermeye zorlanabilecek. Bilgi vermekten kaçınma, gözaltı sebebi olacak.

İNSAN TACİRLERİNE SINIR DIŞI: İnsan tacirliği yapan ya da kaçağı ülkeye sokan kişilere cezalar ağırlaştırıldı. Bu kişilere bir yıllık hapis cezası verilecek ve tekrarı halinde sınır dışı edilecek.

SERİ SUÇLUYU GÖNDERECEKLER: Birçok suça karışmış kaçak göçmen daha hızlı bir şekilde sınır dışı edilecek. Ayrıca çete kuranlar ya da suç örgütü üyeleri de benzer şekilde sınır dışı edilebilecek.

YAHUDİ DÜŞMANLIĞINA ÖZEL HÜKÜM: Yahudi düşmanlığı ya da bu amaçla davrananlar sınır dışı tehdidiyle karşı karşıya kalacak. Yahudi karşıtları ülkeden atılacak.

İLGİLİ ÜLKELERLE ANLAŞMA: Bu kararların sınır dışı durumlarını büyük oranda artırmayacağı tahmin ediliyor. Bu durum için, yasa dışı göçmen ihraç eden ülkelerle daha sıkı görüşmeler yapılacak. Çünkü birçok ülke, suçlu vatandaşını geri almak istemiyor ve ülkelerce bunun yolu aranacak.

HABERE YORUM KAT
2 Yorum