Almanya'da yakalanan Suriyeliler, kaçakçıya verdikleri parayı Türkiye'de kazanmış

Almanya'da yakalanan Suriyeliler, kaçakçıya verdikleri parayı Türkiye'de kazanmış

Alman polisi, kaçak yollarla ülkeye girmeye çalışan 6 Suriyeliyi ve Ukrayna uyruklu bir kaçakçıyı yakaladı.

Almanya'da kamuoyuyla paylaşılan istatistiklere göre, son bir yılda 300 binden fazla "iltica" başvurusu alan ülkede ilk sırada Suriyeliler yer alıyor. Başvuru sahiplerinin çok büyük bir bölümü ülkeye kaçak yollarla giriyor. Alman polisi bir denetimde daha kaçak yollarla ülkeye girmeye çalışan Suriyeli bir grubu yakaladı.

Mittenwald yakınlarındaki B2 otoyolunda, 6 Aralık'ta denetim yapan polis ekipleri şüpheli bir aracı durdurdu. Polisler, Ukraynalı şoförün dışında Suriye uyruklu 6 kaçağın da yer aldığını tespit ettikleri araçta, deyim yerindeyse bir "insanlık dramına" da şahit oldu.

BAGAJDA DONMAK ÜZEREYDİ

5 kişilik otomobile 7 kişi binen ve 4'ü reşit olmayan kaçak göçmenlerden biri, aracın bagajında donmak üzereyken yakalandı. Kendisini, arama kurtarma faaliyetlerinde de kullanılan bir yalıtım folyosuna saran 16 yaşındaki genç, dondurucu soğukta saatlerce yolculuk etmişti. İdrarını tutamayıp bagajda pantolonuna yapan gencin donmak üzere olduğu anlaşıldı.

KİŞİ BAŞI 2 BİN 500 EURO

En yaşlısı 25 yaşında olan Suriyeliler, polise verdikleri ifadede, bazı aşamalardan sonra araca Slovakya'da bindiklerini, Ukraynalı şoförün kaçakçılık organizasyonunun bir parçası olduğunu, Almanya'ya ulaşmaları için kişi başı 2 bin 500 Euro ödediklerini söylediler.

PARAYI TÜRKİYE'DE KAZANMIŞLAR

Kaçak göçmenler ayrıca kendilerinden istenilen parayı toplayabilmek için, ülkelerinden çıktıktan sonra bir süre Türkiye'de çalıştıklarını da dile getirdiler.

KAÇAKÇI TUTUKLANDI

Kaçak göçmenler, Bavyera eyalet polisi tarafından Garmisch-Partenkirchen'deki polis karakoluna götürülürken, tedavilerinin ardından Münih'teki mülteci kabul merkezine teslim edildiler. Ukraynalı kaçakçı ise, "hayati tehlike altında veya insanlık dışı koşullarda yabancı kaçakçılığı" yapmak suçlamasıyla dün sabah (7 Aralık) çıkarıldığı yerel mahkeme tarafından tutuklandı.

Polis, organizasyona dair soruşturmayı sürdürüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum