Almanya'da başı Suriyeliler ve Türkler çekiyor: Yüz binlerce başvuru

Almanya'da başı Suriyeliler ve Türkler çekiyor: Yüz binlerce başvuru

Almanya'ya bu yıl 300 binden fazla iltica başvurusunda bulunulurken, başvuru sıralamasında ikinci sırada Türkler yer alıyor.

Avrupa'nın en fazla iltica başvurusu alan ülkelerinden Almanya'da bu yıl başvuru rekoru kırıldı. Açıklanan rakamlarda, yalnızca 35 binin üzerinde başvurunun Kasım ayında yapıldığı belirtilirken, yıl boyunca toplamda 300 binin üzerinde iltica başvurusunda bulunuldu. Başvuru sayısında geçen yıla göre yüzde 60,3'lük bir yükseliş kaydedildi. Farklı uluslardan yüz binlerce başvuru arasında ağırlıklı olarak ise Suriyeliler ve Türkler yer alıyor.

"ÇOĞUNLUK KAÇAK YOLLARLA GİRDİ"

Kamuoyuyla paylaşılan raporlarda, sığınma başvurularının büyük bölümünün yetişkin erkekler tarafından yapıldığı kaydedilirken, çoğunluğun ülkeye kaçak yollarla girdiği tespitinin verisi de paylaşılıyor. "Sığınmacı" statüsünde olamayacak kaçakların da başvuruda bulunarak, kelimenin gerçek anlamıyla bu statüye sahip olabilecek insanların işini zorlaştırdığı belirtiliyor.

TÜRK BAŞVURULARINDA DEVASA ARTIŞ

Kasım ayında başvuran 35 bin kişinin yüzde 61'inin Suriyeliler (11,489 kişi) ve Türklerden (10,132 kişi) oluştuğu belirtiliyor. Yılın tamamında başvurularının yalnızca yüzde 14'ü kabul edilen Türkler, Suriyelilerden sonra en büyük sığınmacı grubu olan Afganlardan önde yer alıyor. Türk sığınmacı başvurularında yüzde 180'lik bir artış kaydediliyor. Yıl içerisinde toplam 55 bin 354 Türk'ün başvuru yaptığı belirtiliyor.

BİR KISMI SINIR DIŞI EDİLDİ

2023 yılının ilk 6 ayında, iltica başvurusunda bulunan 345 Türk sınır dışı edildi. Bu sayının içerisinde vize süreleri dolmuş ve ülkede "kaçak" durumuna düşmüş "suçlular" da yer alıyor.

259 Türk ise Uluslararası Göç Örgütü'nün merkezi hükümet ve yerel yönetimler tarafından finanse edilen "Reag" programı kapsamında, ülkeyi gönüllü olarak terk etti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
2 Yorum