Almanya'da Türk ve Afganlara gözaltı

Almanya'da Türk ve Afganlara gözaltı

Kaçak yollarla Almanya'ya girmeye çalışan 12'si Türk 17 kişi gözaltına alındı.

Almanya bu yıl 300 binden fazla "iltica" başvurusu aldı. Rekor başvuru Alman kamuoyunda tartışmalara neden olurken, "sınır güvenliğini sağlamak ve göçmen kaçakçılığını engellemek üzere" bir dizi tedbir alındığı biliniyor. Ülkeye, çoğu kaçak yollarla girerek iltica başvurusunda bulunan göçmenler arasında en kalabalık ilk üç grup, sırasıyla; Suriyeliler, Türkler ve Afganlar...

Göçmen takip merkezlerine ve kamplara yönlendirilenlerin dışında, çok sayıda kaçak göçmen de gözaltına alınarak, sınır dışı ediliyor. Pazar günü Rosenheim tren istasyonunda buna bir örnek daha yaşandı.

12 TÜRK YAKALANDI

Bir yolcu treniyle Verona'dan Münih'e doğru ilerledikleri tespit edilen 12 Türk kaçak göçmen, belgelerinin olmadığı fark edilince yakalandı. Türklerden kısa bir süre önce de aynı noktada, aynı gerekçelerle 5 Afgan kaçak yakalandı. Federal polis, incelemeler sonucu, kaçakların biletlerinin kaçakçılar tarafından temin edilmiş olduğunu belirtti.

Sınır kontrolünde polise pasaport ya da vize gösteremeyen Türk göçmenler, İtalya'ya kadar kaçakçılar vasıtasıyla geldiklerini, Almanya'ya varmak için ise biletlerini kendilerinin aldıklarını söylediler. Akraba oldukları anlaşılan, 5 yetişkin ve 7 çocuktan oluşan Türk grubundan 11 kişi, gözaltı işlemlerinin ardından mülteci kabul merkezine gönderildi. Biri ise sınır dışı edilecek.

KENDİLERİNİ KAÇAKÇILARA EMANET ETMİŞLER

Benzer şekilde yakalanan 5 Afgan ise, yolculuklarının kaçakçılar tarafından adım adım planlandığını ve kendilerini onlara teslim ettiklerini dile getirdiler. Tren istasyonunda gözaltına alınan Afganlara bilet temin eden kişinin, kaçakçılık organizasyonunun elemanı olduğu düşünülüyor. Polis gözaltına aldığı Afganları Münih'teki bir kabul merkezine götürdü.

3 GÜNDE 50 KİŞİ YAKALANDI

Rosenheim polisi, 7-10 Aralık tarihleri arasında trenlerde, otobüslerde ve ağır vasıta sevkiyat araçlarında yaklaşık 50 kaçak göçmen yakalandığını belirtti. Göçmenlerin çoğu Türkiye, Afganistan, Arnavutluk ve Ukrayna'dan geliyordu. Bu sayı içerisinden 20 kişi sınır dışı edilirken, diğerleri göçmen kabul merkezlerine gönderildi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum