Almanya'da kızamık aşısı kararı! 2500 Euro’ya kadar para cezası var...

Almanya'da kızamık aşısı kararı! 2500 Euro’ya kadar para cezası var...

Zorunlu kızamık aşısının kanıtlanması için son tarih 31 Temmuz olarak belirlendi.

31 Temmuz'dan itibaren, toplu alanlarda ve tıbbi tesislerde kızamık aşısı zorunlu kılındı. Bu zorunluluk, 1970'den sonra doğan tüm insanlar ve çocuklar için de geçerli. 

Yasaya göre, bir kişi, örneğin bir hastane veya doktor muayenehanesi gibi yasada belirtilen bir tesiste çalışıyorsa aşı yaptırmak zorunda. Dr. Anette Wahl-Wachendorf, “Buna temizlik şirketleri de dahildir” diye açıklıyor.

Kızamığa karşı zorunlu aşı

Kızamık geçmişte dünyanın pek çok yerinde çok yaygın bir hastalıktı. Ancak, enfeksiyon sayısı son yıllarda tekrar arttı. Dünya Sağlık Örgütü 2019 yılında kızamığı küresel bir sağlık tehdidi ilan etti. Kızamık oldukça bulaşıcı olduğundan ve sağlığı ciddi olarak tehdit ettiğinden, etkilenen yaklaşık on kişiden birinde yan etki gelişir. Kızamıktan Korunma Yasası bu nedenle Almanya'da Mart 2020'den beri yürürlüktedir. Yasanın amacı, özellikle savunmasız insanları ve genel olarak toplumu tehlikeli ve oldukça bulaşıcı kızamık virüslerinden korumaktır.

Anaokullarında, okullarda veya diğer sosyal tesislerde, sığınmacı ve mülteci konaklama yerlerinde, hastaneler ve doktor muayenehaneleri gibi sağlık tesislerinde ve gündüz bakımevlerinde çalışanlar için kızamık veya bağışıklığa karşı aşı yapılması iki yıldır yasal bir zorunluluk. 

1 Mart 2020 tarihinden itibaren anaokullarında ve okullarda yeni kayıtlar için de aşı zorunluluğu getirildi. İkinci aşamada, 1 Mart 2020'de tesiste bulunan çocuklar için 31 Temmuz 2022'ye kadar aşı sertifikaları da sunulmalıdır. Federal Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığına göre, aşılanmamış çocukların ailelerine 2500 Euro’ya kadar para cezası uygulanabilir.

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf: Unsplash - mufidpwt

HABERE YORUM KAT