Almanya'da döner fiyatları ikiye katlandı!

Almanya'da döner fiyatları ikiye katlandı!

Almanya'da artan enflasyon nedeniyle yıllardır 3,5 euro dolayında satılan döner 6 euroya kadar yükseldi.

Dönerin başkenti Berlin'de bulunan Avrupa Döner Üreticileri Birliği (ATDİD), artan maliyetleri karşılamak için ekmek arası dönerin aslında 7,5 euroya satılması gerektiğini söylüyor. Birlik Başkanı Gürsel Ülber, Alman Haber Ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, döner büfeleri ve restoranların sıkı rekabet sebebiyle artan maliyeti tüketiciye aktaramadıklarını belirtti. Ona göre bu sebeple önümüzdeki aylarda döner büfelerinde iflaslar başlayacak.

Gazete Duvar’dan Yunus Ülger'in haberine göre; Ruhr Bölgesindeki Bochum kentinde restoran işleten Ahmet Kılınç (43), sürekli artan maliyetler sebebiyle her üç ayda fiyat artırmak zorunda kaldıklarını söyledi. “Bu yüzden müşteriden utanıyoruz” diyen Kılınç, enerji ve gıdada katma değer vergisinin süreli olarak kaldırılmasını istiyor.

Kılınç'ın anlattığına göre kilosu 45 cent olan un 1,10 euroya, bir kilo dana eti 6,40 eurodan 8 euroya, patates kızartma yağının 10 kilosu 12 eurodan 30 euroya kadar yükseldi. Kılınç, sebze fiyatlarının da epeyce arttığını hatırlatıyor. Ekmek arası döner, Türkiye'de olduğu gibi sadece soğan, marul ve maydonoz ile değil, çok zengin sebze katkısı ile satılıyor.

Almanya Tüketicileri Koruma Birliği, Almanya'da şimdiye kadar gıda ürünlerinde fiyatların hiç bu kadar yükselmediğini bildirdi. Birliğin açıklamasına göre 2000 ile 2009 yılları arasında gıda ürünlerinde yıllık fiyat artışı yüzde 1,5'in altında kaldı.

Ne var ki, haziran 2021 ile haziran 2022 arasında artış yüzde 12,7'ye yükseldi. Son 20 yılda gıda ürünlerinde fiyat artışı diğer ürünlerdan daha az olmuştu. Şirketlerin enflasyonu fırsat bilip fiyatları aşırıca artırdığından şüphe eden birlik, hükümeti ve kartel dairelerini denetime çağırdı.

Ekmek arası döner, Türkiye'de olduğu gibi Almanya'da da en çok yenen hazır yiyecekler arasında yer alıyor. Avrupa Döner Üreticileri Birliği'nin verilerine göre günde 600 ton döner satılıyor.

Sektörde 60 bin dolayında kişinin çalıştığı, cirosunun da en son verilere göre 4 milyar euroya ulaştığı tahmin ediliyor. Sadece Berlin'de 1.600 döner büfesi bulunuyor. Berlin RBB radyosunun hesaplamasına göre Almanya'da günde 3 milyon ekmek arası döner satılıyor, bu dakikada 2 bin dönere karşılık geliyor.

Fotoğraf: Unsplash - blunkorama

HABERE YORUM KAT