Almanya'da doğum rekoru kırıldı

Almanya'da doğum rekoru kırıldı

Almanya'da kadın başına düşen doğum oranı 1.57'ye yükselerek 40 yıl aradan sonra doğum rekoru kırıldı.

BERLİN - Alman Federal İstatistik Dairesi'nin açıkladığı verilere göre, kadın başına düşen doğum oranı 1.57'ye yükseldi. Böylece Japonya'dan sonra dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip Almanya'da son 40 yılın rekoru kırılmış oldu.

Ülkede yaşayan yabancı sayısı ise 10 milyon 920 bine ulaştı. Ülkede yaşayan yabancıların son on yılda yüzde 62 oranında arttığı, 83 milyon olan Almanya'nın nüfusunun 20 milyon 800 bin kişinin göçmen kökenli geçmişe sahip olduğu belirtildi.

Almanya'da Türkler liderliği kaptırmadı

Almanya'da yaşayan yabancı kökenlilerin 4 milyon 300 bin kişisinin AB ülkeleri vatandaşı olduğu belirtilerken, ülkede yaşayan yabancı kökenli milletlerin başında 1 milyon 493 bin sayısı ile Türklerin ilk sırayı aldığı ifade edildi. Yabancıların ülkede kalma sürelerine göre de ortalama 28.8 yıl ile yine Türkler ilk sırada yer aldı. Türk olarak kayıtlı bulunan vatandaşların sayısına Alman vatandaşlığına geçen veya doğumda Alman vatandaşlık hakkı bulanan Türk kökenliler dahil edilmedi. Alman vatandaşlığına geçenlerle birlikte Almanya’da yaşayan Türklerin sayısının 3 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 

Alman Federal İstatistik Dairesi yabancı sayısı olarak kayıtlarda bulunanların ülkeye iltica etmiş, işlemleri devam eden veya mülteci olarak gelenlerin bu sayılara ilave edilmediğini duyurdu. 

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann da, Almanya’da yaşlanan toplumun olumsuz etkilerinin görülebileceğine işaret ederek, "2020'den itibaren yaşlanan toplumun etkilerinin güçlü bir şekilde başlamış olacak" uyarısında bulunmuştu.

Dünyada toplam nüfus 7,5 milyarın üstünde. Nüfusun 680 milyon 204 bini ise 65 yaş ve üzerindeki insanlardan oluşuyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum