Almanya sınır kontrollerini genişletiyor

Almanya sınır kontrollerini genişletiyor

Mülteci akınının yaşandığı Almanya'da, Bakan Nancy Faeser, sınırdaki sabit kontrolleri genişletileceğini ifade etti.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Polonya ve Çek Cumhuriyeti sınırlarındaki sabit kontrolleri genişletmeyi düşünüyor. Faeser Çarşamba günü Prag'da Çek mevkidaşı Vit Rakusan'ı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, düzensiz göçmenlerin sayısının azalmasına rağmen hala çok sayıda iltica başvurusunun kaydedildiğini söyledi. Bu nedenle kontrollerin yeniden uzatılması düşünülüyor.

Bakan Faeser, Haziran ve Temmuz aylarında düzenlenecek 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası vesilesiyle kontrollerin Almanya'nın tüm dış sınırlarını kapsayacak şekilde genişletilebileceğini açıkladı. Faeser bunun bu tür etkinliklere ev sahipliği yapan ülkeler için standart bir uygulama olduğuna dikkat çekti.

ONAY BEKLENİYOR

Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne yönelik sabit kontroller, kaçakçılarla mücadele ve yasa dışı göçü engellemek amacıyla geçtiğimiz Eylül ayında başlatılmıştı. Buna karşılık doğudaki komşu ülkeler de Slovakya'dan gelen mülteci sayısını azaltmak amacıyla bu ülkeye kontroller getirdiler. Almanya ve Avusturya arasındaki sabit sınır kontrolleri 2015 yılından beri uygulanıyor.

Schengen bölgesinde sınır kontrollerinin yeniden başlatılmasına sadece istisnai durumlarda izin veriliyor ve Brüksel tarafından onaylanması gerekiyor. Faeser'e göre bu kontroller her altı ayda bir teste tabi tutuluyor. Mevcut kontroller için son tarih Mart ortası.

ARTI49

HABERE YORUM KAT